Se zavzdušněným radiátorem si poradíte i sami. Užijte si konečně skutečné teplo domova

Se zavzdušněným radiátorem si poradíte i sami. Užijte si konečně skutečné teplo domova

Než začne topná sezóna, vždy se vyplatí zkontrolovat stav radiátorů. Může se totiž stát, že i když radiátory pustíte na nejvyšší teplotu, budou stále chladné. Nejčastěji je problém v tom, že jsou radiátory zavzdušněné. Pokud potřebujete radiátory odvzdušnit, nemusíte volat odborníkovi. Odvzdušnit radiátory zvládnete i sami.

Jak poznat zavzdušněný radiátor

Pokud váš radiátor nehřeje tak, jak má, a vy si nejste jistí, jestli je to právě kvůli tomu, že je uvnitř radiátoru vzduch, existuje jednoduchý způsob, jak si to ověřit. Pokud se bude z radiátoru ozývat bublání nebo jiné neobvyklé zvuky, je to známkou toho, že v něm vzduch je. Topení, které je v pořádku, totiž žádné zvuky nevydává. Odvzdušnění radiátoru není žádná věda, určitě to zvládnete sami, stačí vědět jak na to.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte domov na extrémní teploty a nevpusťte dovnitř nesnesitelné horko
Zdroj obrázku: Pixabay

Odvzdušnění radiátoru je důležité

Pokud jste zjistili, že se ve vašem radiátoru nachází vzduch, je potřeba se ho zbavit. Vzduch v radiátoru má totiž vliv na celkovou funkci topení, buď hřeje málo, anebo vůbec. Vydává zvuky, které nejsou příjemné. Ať už je to bublání, pískání, nebo klepání. Kromě toho, že radiátor neposkytuje takové teplo, jaké byste si představovali, postupně se i začne ničit a jeho oprava je poměrně drahá. Zavzdušněný radiátor není ani šetrný k naší peněžence. Ačkoliv z něj nevychází žádné teplo, účty jdou stále nahoru. Radiátor totiž zadržuje teplo uvnitř sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Neemový olej ochrání rostliny před řadou běžných škůdců

Jak odvzdušnit radiátor bez specialisty

Kvůli tomu, že máte v topení vzduch, není potřeba volat žádného profesionála. I když to může znít složitě, jde o velmi jednoduchý proces, jak se vzduchu zbavit. Celé odvzdušnění radiátoru trvá jen několik minut. V první řadě je nutné, aby byl radiátor studený, to znamená, že hlavice na regulaci teploty je na nule. Připravte si velkou mísu pro vypuštění vody z radiátoru. Mísu umístěte pod vypouštěcí ventil radiátoru. Pokud vám ventil nejde povolit rukou, použijte klíč nebo šroubovák. Ventil povolujte pomalu. Z radiátoru se začne ozývat hlasitý, syčivý zvuk. Jakmile zvuk ustane, je to známka toto, že je radiátor odvzdušněný. Když vzduch unikne, začne z radiátoru vytékat voda. V tu chvíli je potřeba ventil opět zatáhnout. Poté již můžete nastavit teplotu radiátoru a užívat si opět teplo domova.

Zdroj: https://aquaheat.org.uk/how-to-vent-a-radiator/
Přidat na Seznam.cz