S křídou se vyřádí i dospělí. Překvapí vás, při kolika příležitostech se hodí

Křídu máme většinou spojenou se školní tabulí nebo s kresbami dětí na chodníku. Málokdo z nás však ví, že křída může být také užitečným pomocníkem v domácnosti, na zahradě a v kosmetice. Poznejte neocenitelné vlastnosti křídy i vy. Níže vám představíme, jak je nejlépe využijete u sebe doma.

Efektivní pohlcovač vlhkosti

Křída má výborné hydroskopické vlastnosti, díky nimž se dobře váže s vodou a absorbuje vlhkost. Proto se vyplatí, umístit několik kousků křídy na místa se zhoršeným prouděním vzduchu, kde se snadno udržuje vlhkost a vznikají plísně. Křída také účinně pohlcuje nepříjemné pachy. Dejte ji proto do skříně, do spíže anebo do ledničky. Křídu občas zkontrolujte a když je mokrá, tak ji vyměňte (přibližně jednou za rok).

Zdroj obrázku: Pixabay

Stále lesklé šperky

Vysoká absorpční schopnost křídy chrání stříbro před zčernáním. Stačí dát kousky křídy do zásuvky s příbory nebo do šperkovnice a šperky nebudou tmavnout. Díky tomu nemusíme stříbro tak často čistit a leštit, šperky tak déle zůstanou jako nové. Křída chrání kov i před rzí, je tedy dobrým nápadem přidat kousek křídy do kufříku s nářadím nebo jinými kovovými předměty. 

Mohlo by vás zajímat:  Zařizujeme koupelnu: maličkosti, které vám usnadní život

Křída jako vysoce účinný čisticí prostředek

Křídová pasta, kterou získáte, když smícháte prášek z křídy s octem, je skvělá pro čištění mosazných předmětů, jako jsou rukojeti, zámky a kliky. Stačí je jemně potřít připravenou směsí a poté vyleštit suchým hadříkem. Křída také dokonale vyčistí silně znečištěné železo a mramorové desky. Ty posypte křídovým práškem a otřete vlhkým hadrem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vyžene mravence od vašich dveří

I když je tento hmyz užitečný, může být opravdu nepříjemné, když se objeví v domě. Nemusíte hned používat nešetrné chemické repelenty. Nakreslete křídou čáru, kterou by mravenci neměli překročit a oni poslechnou! Křída jim totiž zabrání v tom, aby dokázali detekovat vůni jiných mravenců. Nevěříte? Vyzkoušejte a přesvědčte se sami. Když křídový prášek rozsypete na zahradě, účinně vyděsíte i hlemýždě. 

Zbavte se pomocí křídy skvrnek na nehtech

Vlastnosti křídy nevyužijete jen v domácnosti nebo na zahradě. Využít je můžete i v péči o nehty. Křída totiž dokáže nehty zesvětlit a zbavit je tak nevzhledných skvrnek nebo zažloutnutí, které může být způsobeno například častým používáním červených nebo tmavých laků na nehty. Za tímto účelem nasypte na jemný kartáček drcenou křídu a jemně s ním nehty vydrhněte. Poté opláchněte teplou vodou a radujte se ze svých zářivých nehtů. 

Přidat na Seznam.cz