silverfish-insect-macrophotography

Rybenky z domova vyženou některé vůně a voda s citronovou šťávou

Rybenka domácí, anglicky silverfish, může být zdrojem nepříjemností a hygienických problémů v našich interiérech. Mnoho lidí se snaží řešit tento problém pomocí chemických prostředků, ale existují také přírodní a šetrné způsoby, jak se rybenky zbavit. Představíme vám několik jednoduchých a účinných přírodních metod, které vám pomohou eliminovat rybenku bez nutnosti použití chemických látek.

Co jsou rybenky?

Rybenka domácí je podlouhlý hmyz s tělem pokrytým šupinami, dlouhými anténami a krátkými nohami. Tento stříbřitý tvor upřednostňuje tmavé a vlhké prostředí, a proto se nejčastěji vyskytuje v koupelnách, ale můžete ho nalézt i v kuchyňských skříňkách. Rybenka domácí dokáže způsobit určitou míru škod, neboť se ráda živí tapetami, knihami a dokumenty.

Mohlo by vás zajímat:  Odpadní mušky v koupelně a kuchyni zahubí horká voda s octem

Existuje několik důvodů, proč se rybenky domácí často objevují právě v koupelně. Jedním z nich může být vadný ventilační systém, který vytváří příhodné podmínky pro jejich život. Dále mají tendenci vyhledávat vlhké povrchy, a proto je po koupání důležité pečlivě osušit a provětrat koupelnu, abyste minimalizovali příležitost pro jejich výskyt.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní metody odradí rybenku domácí a zabrání jejímu výskytu v koupelně

Rybenky domácí nemají rády určité pachy. Vadí jim například vůně levandule, citronu, skořice, hřebíčku a rozmarýnu. Využití esenciálních olejů s těmito vůněmi může být proto velmi účinné. Stačí namočit bavlněné kuličky do těchto olejů a položit je na podlahu koupelny. Další možností je rozprostřít několik hřebíčků, kousků citronové kůry nebo skořicových tyčinek po místnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Vypadají nevinně, pro zahradu však znamenají pohromu. Vyžeňte hlodavce nadobro pryč

Směs vody a citronové šťávy také může být užitečným prostředkem. Stačí tuto směs nastříkat na koupelnové dlaždice a rybenka domácí se rychle přemístí. Účinek lze ještě zvýšit přidáním několika kapek esenciálního oleje s vůní, kterou nemohou vydržet. Je vhodné tuto aktivitu opakovat asi jednou týdně, abyste zabránili opětovnému výskytu rybenky domácí v koupelně.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish
Přidat na Seznam.cz