Čajovníkový olej působí účinně proti plísni
Čajovníkový olej je v Evropě znám již od osmnáctého století. Přišel k nám z Austrálie díky anglickému námořníkovi Jamesi Cookovi a jeho příteli, botanikovi Josephu Banksovi. Ten si všiml léčivých vlastností oleje a použil jej na pomoc námořníkům s kožními problémy. Čajovníkový olej však dokáže mnohem víc. Snadno odstraní nečistoty a plísně.
Dezinfikuje, čistí, léčí a odstraňuje plísně
Čajovníkový olej si zaslouží velkou pozornost. Má všestranný účinek a zároveň je bezpečný pro lidi. Může se používat externě i perorálně. Toto je pravděpodobně nejúčinnější a nejcennější rostlinný olej. Může se používat k urychlení hojení ran, čištění pórů, a dokonce i k léčbě herpetu. Má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky. Použít jej můžete také k odstranění plísně na nohou a nehtech. Pomoci vám může i při bolesti v krku, a dokonce i při kašli a chrapotu.
Používá se v různých formách – jako roztok s horkou vodou, emulze v kombinaci s kokosovým olejem jako přípravek na mytí obličeje nebo jej můžete přímo aplikovat gázou na rány nebo plísňové léze. Čajovníkový olej můžete používat také v kuchyni nebo koupelně. Jeho vůně vystraší vosy, a pokud jej použijete k čištění oken, nebude zanechávat žádné pruhy. Tímto způsobem ochráníme sebe i domácnost před invazí hmyzu.
Jak se získává čajovníkový olej
Čajovníkový olej se získává destilací asi tuny listů čajovníku, za 2–3 hodiny se získá téměř 10 litrů oleje. Pro vlastní potřebu však takové množství nepotřebujeme. Jelikož čajovník roste v Austrálii, nákup listů pro osobní použití je poměrně těžký. Doporučujeme vám však, abyste se zásobili olejem v lékárně. Protože je čajovníkový olej citlivý na světlo, prodává se v lahvích z tmavého skla. Pro dodatečnou ochranu se také doporučuje skladovat na stinných místech.
Čajovníkový olej je k nezaplacení při boji proti plísním. Plíseň je nebezpečná pro naše zdraví a stav budovy, ve které žijeme. Čajovníkový olej můžeme použít v různých variantách. První z nich je vytvoření směsi čajovníkového oleje s vodou v poměru 1 : 50, takže asi litr vody a 20 ml oleje. Roztok nalijte do láhve s rozprašovačem a aplikujte přímo na plíseň. Tato metoda bude fungovat na menší ložiska plísně. Na větší množství použijte čistý čajovníkový olej. Postřik by se měl opakovat 3–4krát během týdne, aby se plíseň zcela zničila.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/life-design/cleaning-with-tea-tree-oil