Silverfish 61638 1280

Rybenky jsou odolné, ale s trochou trpělivosti se jich nakonec zbavíte

Každý z nás se alespoň jednou v životě setkal s rybenkou. Je to malý hmyz, který má dlouhé anténky, a jako útočiště si vybírá teplé místnosti s vysokou vlhkostí. Vyhýbá se světlu a můžete ho najít v zákoutích kuchyní a koupelen. Je extrémně otužilý a bez jídla vydrží až jeden rok.

Proč je dobré se jich zbavit a jaké mohou napáchat škody?

Stříbřité „rybičky“ se objevují tam, kde je vysoká vlhkost a teplo. Vybírají si tak ke svému bydlení koupelnu nebo kuchyň, protože tam najdou to, co se jim líbí. Jedí škrob, mrtvou kůži, vlasy nebo plísně. Okusují toaletní papír, vrhnou se na knihy nebo dokumenty. Jak je vyhnat z koupelny nebo kuchyně?

Mohlo by vás zajímat:  Ukliďte celou koupelnu konečně efektivně a bez námahy. Stačí si osvojit správný postup
Zdroj obrázku: Pixabay

Dostat rybenky z koupelny není nic snadného, ale není to ani nemožné. Prvním krokem je snížení teploty v koupelně. Pravidelně kontrolujte ventilaci a utěsněte veškeré mezery. Pravidelně také čistěte koupelnu, zejména v rozích, kde se mohou objevit plísně, houby nebo jiné nečistoty.

Rybenky nemají rády výrazné vůně, pomůže i borax

Než sáhnete po chemických prostředcích, zkuste přírodní metody. Mezi takové patří například směs práškového cukru a boraxu v poměru 1 : 1. Místo boraxu můžete použít také borasol, který koupíte v lékárně. Hotový přípravek natřete na papírové tácky a dejte na místa, kde se rybenky nejvíce zdržují.

Mohlo by vás zajímat:  Laminátové podlahy stále jako nové, efektivně bez drahých prostředků

Účinnou pastí na ně je med. Stačí ho trochu nalít na papír a položit do koupelny nebo kuchyně. Přiláká je to a nebudou se moci dostat z medu pryč. Nemají rády vůni levandule, vanilky nebo citronu. Dejte pár kapek do lahve společně s vodou a nastříkejte na místa, kde se rybenky objevují. Jako návnada bude fungovat také cukr. K vyhubení můžete použít také pasti, které koupíte v obchodech. Oblíbené jsou lepivé listy, které můžete umístit do koupelny. Není ale jisté, jak budou efektivní. Rybenky jsou plazivý hmyz, proto je stříkání prostředkem boj s větrnými mlýny.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/silverfish-bite
Přidat na Seznam.cz