Rose 8219 1920

Růže jsou nádherné, ale rozmarné květiny. Najevo dají i sebemenší nepohodlí

Růže, známé jako královny květin, jsou jednoznačně vděčnou a krásnou zahradní dekorací. Právě pro jejich velkolepý efekt se do jejich pěstování pouští spousta zahradníků. Nicméně jejich krása a hojnost nejsou zadarmo a stojí nás velké úsilí. Růže patří mezi velice náročné a nestálé květiny. Co dělat, aby hojně rozkvétaly a těšily nás při pohledu na naši zahradu? Poradíme vám.

Zásadní je správná volba

Existuje hned několik druhů této oblíbené květiny, ale ne všechny jsou vhodné na pěstování u nás na zahradě. Důvod je prostý. Některé typy růží jsou příliš choulostivé a citlivé. Nejen na různé choroby, ale také na počasí včetně povětrnostních podmínek. Příkladem je růže velkokvětá, která je velice elegantní, a jak již její název napovídá, pyšní se velkými honosnými květy.

Mohlo by vás zajímat:  Zima pomalu klepe na dveře a nastává čas postarat se o všechny rostliny na zahradě

Jejím opakem je růže vícekvětá. Je známá také jako růže záhonová, keřová či parková. Sice nemá tak okázalé atraktivní květy, ale kvete většinu své sezóny. Navíc je odolná vůči nepříznivým podmínkám a nemocem. A to se pro domácí pěstování jednoznačně vyplatí. Skvěle vypadá ve váze a dokáže být krásnou ozdobou vaší zahrady i několik měsíců.

Zdroj obrázku: Freepik

Na domácí pěstování můžete zvolit také popínavou růži. Ta roste až do několikametrové výšky. Nutné ovšem podotknout, že u tohoto druhu růže je zásadní její podpěra, k níž se její výhony přivazují. Díky této opoře růže zvládne i silné větry. Bohatě i dlouho rostou také standardní růže. Ty dělají skvostnou ozdobu na balkonech, altánech či trávnících. Myslete ovšem na speciální ochranu v zimních měsících z důvodu jejich vysoké citlivosti na nízké teploty až mráz.

Mohlo by vás zajímat:  Na mech a plevel spolehlivě zabírá tekutina za pár korun. Má ji každý v kuchyni, přitom kupuje drahou chemii

Pozor na chlad a průvan

Jak jsme již zmínili, růže spadá mezi velice náročné rostliny, a tak je zásadní o ni pečovat tím správným způsobem. Na rovinu je možné říct, že pěstování růží není snadné a ne každý to zvládne. Musíte totiž dodržovat hned několik pravidel.

Růže stříhejte vždy a pouze na jaře. U těchto květin opravdu záleží na ročním období. Milují slunce a teplo, ale absolutně nesnesou průvan a zimu. Je tedy ideální, abyste je zasadili na místo, kde budou chráněné před větrem. Výborně se jim daří v kyselých a úrodných půdách. Naopak se vyhněte těžkým a vlhkým oblastem. Růže nezalévejte silným proudem vody a rozhodně vodu nelijte na listy. Jsou náchylné na plísňové choroby.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/roses/care.html
Přidat na Seznam.cz