Ani alergici se nemusejí vzdát psího mazlíčka. Některá plemena jsou pro ně jako stvořená

Ani alergici se nemusejí vzdát psího mazlíčka. Některá plemena jsou pro ně jako stvořená

Stále častěji se u lidí vyskytuje alergie na psy. Rok od roku počet alergiků roste. Mezi nejčastější příznaky patří rýma a slzení očí, kýchání či svědění. Nicméně ani tyto projevy nejsou důvodem, proč byste se měli vzdávat své touhy po chlupatém příteli. Zajímá vás, jaké plemeno si můžete pořídit, aniž by pro vás jeho přítomnost vyvolávala muka?

Srst za to nemůže

Možná jste si mylně mysleli, že alergii na psy způsobuje konkrétně jejich srst. To je velký omyl. Alergické projevy jsou reakcí na konkrétní bílkoviny, které jsou vylučovány kůží psů. Mimo to se nacházejí i v jejich slinách. Ve chvíli, kdy váš čtyřnohý mazlíček líná nebo se mu odlupuje jeho kůže, přenášejí se zmíněné bílkoviny do jeho okolí. V případě hlazení psů dojde k přímé reakci s vaší kůží a to může vyvolat alergické reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Levandulový repelent udrží komáry v bezpečné vzdálenosti

Vzhledem k tomu, že za vaše zdravotní komplikace nemůže samotné ochlupení psa, nemusíte si nutně vybírat mezi psy bez srsti. Stačí se poohlédnout po rasách, které neztrácejí velké množství chlupů a společně s nimi i kůži. Existují studie, které dokazují, že alergik nemá tak silné, v některých případech naprosto žádné, příznaky při kontaktu s tzv. hypoalergenními psy. Podíl na tom má jistě i fakt, že u těchto ras není línání tak intenzivní.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyberte si toho svého

Výběr vhodných psů pro alergiky není úplně malý. Můžete volit mezi bezsrstými plemeny anebo těmi, která tolik nelínají. Berte ovšem na vědomí, že žádný pes není zcela bez alergenů. Je vhodné, abyste s vybraným pejskem zkusili trávit nějaký čas a sami zjistili, zda konkrétně u vás vyvolává nějaké alergické symptomy. Přestože je nějaký typ psa nazýván jako hypoalergenní, znamená to, že pravděpodobně vyvolávat alergickou reakci nebude. Nikdo vám ale nezaručí 100% jistotu.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře zvolená barva oblečení může přirozeně odpuzovat obtížný hmyz

Opičí pinč spadá mezi plemena, u kterých se nemusíme děsit línání. Podobně je tomu u bedlington teriéra. Co se ovšem týče péče v podobě kartáčování, vaši pozornost bude potřebovat častěji než zmíněný opičí pinč. Basenji o sebe dokáže pečovat sám jako kočičí mazlíčci a navíc tolik nelíná. Mezi další psy, kteří nelínají, patří například čínský chocholatý pes, bišonek či havanský psík. Podobně je tomu u irského vodního španěla či kerry blue teriéra. Jednoduše, čím více kudrlinek, tím méně línání. Dalším vhodným adeptem pro alergiky je komodor, pudl, knírač velký, drsnosrstý foxteriér či jorkšírský teriér.

Zdroj: https://www.petfinder.com/dog-breeds/collections/hypoallergenic-dogs/
Přidat na Seznam.cz