Rostliny se probouzí ze zimního spánku, připravme na jaro i ty pokojové

Zima je pro rostliny obvykle vegetativním obdobím, kdy dochází k výraznému zpomalení jejich životních pochodů. Toto neplatí pouze pro rostliny pěstované v exteriéru, ale také pro interiérové pokojové rostliny. I tyto v zimě nepotřebují přílišnou péči, jak se ovšem začne blížit jaro, je potřeba je připravit na nový roční cyklus. V tomto je pak primárním zájmem provedení důkladné kontroly jejich podmínek včetně posouzení, zda nedošlo k jejich úhynu či napadení parazity. Nejdůležitějšími kroky jarní péče o pokojovky jsou:

  • kontrola a začištění,
  • přesazení a změna stanoviště,
  • přihnojení.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrola a začištění pokojovek

Před zahájením jakéhokoliv ošetřování je nutné provést zevrubnou kontrolu rostlinek i zeminy, v níž jsou zasazeny. Ta by měla být zejména prostá plísně. Pokud se plíseň objevuje, je zemina nejspíš příliš vlhká a bude potřeba rostlinky přesadit. Druhým problémem jsou pak různí škůdci, kteří mohou buď parazitovat na stoncích a lístcích, nebo vylétat z půdy, tzn. parazitovat na koříncích. V případě přítomnosti škůdců je rostlinky potřeba ošetřit insekticidem. Následně se zemina kolem rostlinky nakypří, odstraní se suché lístky a výhonky, rostlinka by se měla postříkat vodou, aby se odstranil přebytečný prach ulpělý na lístkách.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je skvělá přírodní dezinfekce i čistič, který za sebou zanechá zářivý lesk

Přesazení a změna stanoviště rostlinek

V první fázi jarního období (tzn. přibližně od poloviny března do začátku dubna) je ideální doba na přesazování. To se obvykle provádí do větších květináčů u rostlinek, jejichž kořenový systém je na menší nádoby příliš hustý a kompaktní, či přerůstají přes otvory ve dně. Přesazování se zpravidla provádí jednou za 2–3 roky podle potřeby. Kromě přesazování se v tomto období také provádí řízkování. U rostlinek, které nemají být přesazeny, je dobré vyměnit horní vrstvu substrátu (do hloubky 2–6 cm podle velikosti nádoby). S přicházejícím jarem byste také měli rostlinky opět rozmístit po bytě podle potřeby slunce či stínu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přihnojení rostlin

Velmi důležitou součástí péče o pokojovky je pravidelná zálivka. Kromě ní by měly být na jaro rostlinky také přihnojeny, aby měly dostatek živin pro obnovení výhonků a květenství.

Přidat na Seznam.cz