Rostliny paprik podpoří hnojivo z cibule, droždí nebo mléka

Rostliny paprik podpoří hnojivo z cibule, droždí nebo mléka

Zkušení zahrádkáři vědí, že je potřeba rostlinky předpěstovat nějakou dobu dopředu. Ale už doma je potřeba zahájit určitou péči, jako je pravidelná zálivka, přesazování nebo přihnojování. To vše zaručí lepší růst, zdraví rostliny a lepší odolnost vůči nákazám. Samozřejmě na všechno existují chemické postupy, ale zároveň lze využít i jiné alternativy.

Máte doma cibuli?

Jedna možnost pro výrobu výživného hnojiva pro papriky je právě cibule. Z jejích zbytků se do rostliny dostanou živiny, které podpoří růst plodů a udrží kořenový systém zdravý, silný a rozvětvený. Z těchto důvodů si pečlivě schovávejte:

  • slupky z cibule,
  • popel ze dřeva,
  • dešťovou vodu.
Mohlo by vás zajímat:  Před odjezdem na dovolenou je třeba dobře zabezpečit byt

Abyste z těchto ingrediencí vyrobili kvalitní hnojivo, musíte do vlažné vody dát vylouhovat slupky z cibule (alespoň 24 h). Následně přisypete 3 polévkové lžíce prosátého popela. Vše promíchejte a směs zřeďte vodou v poměru 1 : 3. Klidně si napište do kalendáře termín pro zálivku, což je každých 10 dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou alternativy?

Pro všechny případy je dobré znát i alternativy, které můžete použít. Díky tomu můžete lehce experimentovat a uvidíte, jaká odrůda papriky reaguje lépe na které hnojivo. Například lze využít kvasnice, které jsou nejlepší pro povzbuzení růstu, rostlinu ochrání před nemocemi a škůdci. Kvasnice stačí rozdrobit do ohřáté vody a nechat vychladnout. Roztok řeďte v poměru 1 : 4.

Mohlo by vás zajímat:  Voda z vařených brambor se hodí pro kosmetické účely nebo jako hnojivo

Dalším velkým pomocníkem je vápník. Ten získáte z křídy, kterou nastrouháte do 250ml sklenice a smícháte společně s půl litrem hnoje a 10 litry vody. Směs smíchejte a používejte dvakrát do měsíce. Jako poslední kandidát se hlásí mléko, které je plné vitamínů a minerálů. Půl litru mléka smíchejte s pěti litry dešťové vody, chvíli nechejte odstát a používejte maximálně jedenkrát týdně. Hnojivo je důležitou součástí péče o celou zahradu, proto toto téma neberte na lehkou váhu!

Zdroj: https://thisismygarden.com/2022/05/fertilize-pepper-plants/
Přidat na Seznam.cz