Rolety na oknech jsou moderní i praktické. Se správným čištěním budou roky jako nové

Rolety na oknech jsou moderní i praktické. Se správným čištěním budou roky jako nové

Mezi spotřebiteli jsou římské a látkové rolety stále více žádané oproti běžným listovým, které jsou náročné na údržbu a často trpí na poškození hliníkových lamel. Do plastových oken se hodí dokonale, navíc je možné je snáze očistit od prachu a napadaných nečistot. Mohou tak sloužit pro stínění v kuchyni, ložnici i obývacím pokoji. Jak lze jednotlivé druhy snadno vyčistit, aby nedošlo k jejich nevratnému zničení?

Látkové rolety namísto závěsů

V dobách našich rodičů a prarodičů bylo nemyslitelné, aby okna nebyla chráněná záclonou a patřičným závěsem. Bytový textil se povětšinou šil doma na míru ze zakoupených látek a závěsy správně zvolené barvy, tvaru nebo provedení byly pýchou každé hospodyňky. Dnes bývají často okna i bez garnýží a volí se naopak klasické hliníkové žaluzie nebo právě v poslední době oblíbené římské nebo různé látkové rolety. Jsou o mnoho zajímavější, navíc mají praktické použití. Jak ale o ně pečovat, aby vypadaly designově po dlouhá léta?

Mohlo by vás zajímat:  Záclony budou opět zářit jako nové. Ty nejlepší prostředky najdete v kuchyni
Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na druhu rolet a materiálu

Nesmí se zapomenout, že nesprávně provedené čištění může vést k jejich zničení. Například rolety umístěné v kazetách, takzvané kazetové, se nemohou vyjímat a dát do pračky. Z toho důvodu se doporučuje použít vysavač na nejmenší možné otáčky a látku opatrně od nečistot vyčistit. Může se použít též speciální nástavec na čištění žaluzií a rolet, kterým bývají vybavené některé vysavače. Velmi znečištěný materiál je možné očistit navlhčenou houbičkou a menším množstvím běžného mycího prostředku. Látka je povětšinou pogumovaná, proto se nesmí žehlit.

Mohlo by vás zajímat:  Papírové utěrky najdou doma nejedno praktické využití

Praní rolet v pračce

Nejpopulárnější druhy rolet jsou římské a látkové, které je možné sejmout z držáku a dát vyprat v pračce na 30 stupňů (max. 40), ale je možné je též očistit vlhkým hadříkem a mycím prostředkem bez agresivních a abrazivních složek. Čištění těchto druhů rolet také nabízejí specializované čistírny. Při menším znečištění je možné též látky namočit jen do kbelíku s vodou a trochou čisticího prostředku, případně použít kombinaci teplé vody (1 sklenice), jedlé sody (1/2 sklenice) a peroxidu vodíku (pár kapek).

Zdroj: https://www.carpetcall.com.au/blog/how-to-clean-your-roller-blinds-quickly-and-easily
Přidat na Seznam.cz