Řezané pivoňky vydrží ve váze déle díky správnému střihu a dobře zvolené váze

Řezané pivoňky vydrží ve váze déle díky správnému střihu a dobře zvolené váze

Příjemnou dekorací v obydlí jsou vázy s čerstvými květinami. Dodávají interiéru pohodovou atmosféru a také ho příjemně provoní. Zejména tehdy, když zvolíme květiny s aromatickou vůní, jakou disponují například pivoňky. Jejich krásné plné květy jsou ozdobou každé domácnosti.

Vybíráme řezané květiny

Než si do vázy dáte čerstvě řezané květiny, je třeba zvážit, jestli na ně nemáte alergii, protože by mohly zhoršit příznaky. Někomu zase může vadit příliš omamná vůně některých květin, jako jakou třeba lilie. I pivoňky vydávají silné aroma. Pokud vám nevadí a nejste alergici, pak vám nic nebrání v tom, abyste si jich několik dali do vázy a postavili v bytě na místo, kde na ně uvidíte. Pohled na krásné květy působí pozitivně, protože vytvářejí optimistickou atmosféru v bytě.

Mohlo by vás zajímat:  Podle jednoduchého postupu budou spáry mezi dlaždicemi zářivě čisté

Jak prodloužit čerstvost pivoněk

Jak docílit toho, aby květy pivoněk dělaly radost co nejdéle? Důležitý je správný výběr květů. Když si utrhnete již plně rozvité, je pochopitelné, že za chvíli začnou opadávat. Proto je vhodnější si vybrat ještě poupata. Pivoňky byste měli řezat v brzkých ranních hodinách, kdy jsou květy ještě zavřené.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak řezat pivoňky

Pivoňky přijímají vodu z vázy stonkem. Pokud je ale utrhneme ručně, stonek porušíme a ten začne v brzké době uhnívat. Dobrou variantou je použít ostrý nůž, případně nůžky. Řez byste měli provést nikoliv rovně, ale pod úhlem přibližně 45°. Vytvoří se tak špička, která se bude dotýkat dna vázy, a zároveň řezná plocha bude větší. Stonek tak bude moct přijímat více vody a pivoňky vydrží déle čerstvé.

Mohlo by vás zajímat:  K omezení plastů může přispět každý, planetě uleví i malé změny

Nepodceňte výběr vázy

Pivoňky jsou květiny poměrně náročné na prostor. Váza, do které je budete dávat, by proto měla být větších rozměrů. Vody by v ní mělo být minimálně 10 až 12 centimetrů. Většinou se používá váza ze skla, ale můžete zvolit i z jiného materiálu – třeba neprůhlednou z keramiky. Kupodivu v ní pivoňky vydrží déle a hned tak neuvadnou.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/how-to-keep-peonies-fresh/
Přidat na Seznam.cz