Jedlá soda koberec vyčistí a zbaví ho všech pachů

Jedlá soda koberec vyčistí a zbaví ho všech pachů

Koberce patří bezesporu k luxusním interiérovým doplňkům, které umí pokoje doladit, rozzářit a příjemně pocitově zahřát. Jenže vlivem pravidelné chůze už zanedlouho ztrácí svou zářivou barvu a tu a tam se začnou objevovat drobné skvrny. Jedině čistý koberec bude vaší pýchou. Proto mu dopřejte pravidelnou péči. Ideálně stejnou, jakou dopřáváte ostatní podlaze. A nemusíte k tomu používat drahé chemické prostředky z drogerie. Vše, co k zářivým barvám a dokonalé čistotě koberce potřebujete, stojí pár korun a máte to doma.

Úklid běžným způsobem

Pokud chcete docílit toho, že váš koberec bude po dlouhé roky krásně zářivý a čistý, použijte obyčejnou jedlou sodu. Použití sody na koberce není žádnou novinkou. Tu používaly na čištění koberců i naše prababičky. Na rozdíl od chemických prostředků nepředstavuje jedlá soda žádnou hrozbu pro zdraví naše ani domácích mazlíčků. Při použití nedojde k podráždění sliznice ani vyvolání alergických reakcí. Navíc funguje i jako první pomoc při vylití nápojů nebo pokrmů.

Mohlo by vás zajímat:  Míchaná vajíčka zapečená v bagetě se sýrem dají snídani nový rozměr
Zdroj obrázku: Freepik

Čistěte svůj koberec pravidelně nasucho

Pravidelné vysávání pomáhá zlikvidovat i hluboko usazenou hrubou nečistotu ze všech druhů a výšek kobercových vláken. Přesto se z koberce nedostane zápach ani fleky. S nečistotami si poradí jedlá soda. Jak na to? Koberec vysajte běžným způsobem. Pak na celou plochu koberce rovnoměrně vysypte vrstvu jedlé sody. Pomoci si můžete štětcem, který účinně rozmísí prášek i hluboko do vláken koberce. Poté nechte sodu několik hodin působit. Můžete nechat klidně přes noc. Pak koberec důkladně vysajte. Koberec bude krásně čistý, zbavený všech pachů i nečistot.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry odpudí vůně citronely, levandule, máty nebo rozmarýnu

Poradí si i s odolnými skvrnami

Dostala se na váš koberec káva, džus nebo víno? Všechny tyto situace soda zachrání. Důležité je, abyste zasáhli co nejdříve, dokud není flek zaschlý. Naneste jedlou sodu přímo na postiženou oblast. Pokud jde o silné znečištění, můžete její účinek podpořit ještě pomocí octa. Směs nechte působit 30 minut. Poté mokrým hadříkem opatrně vytřete vlákna směrem zespoda nahoru. Tak odstraníte zbytky sody i nečistoty. Místo nechte volně uschnout a pak vysajte.

Zdroj: https://www.armandhammer.com/articles/how-to-clean-carpet-with-baking-soda
Přidat na Seznam.cz