Řezané květy vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému seříznutí a domácí výživě

Řezané květy vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému seříznutí a domácí výživě

Během různých svátků se řezané květiny objevují v mnoha domovech. Bohužel tyto přírodní dary obvykle ztrácejí svěžest už po několika dnech, chřadnou a jejich okvětní lístky padají. Existují však způsoby, jak tento proces poněkud oddálit. Jedním z nich je jednoduchý trik, který prodlouží životnost květin.

Seříznutí stonků

Chcete-li zachovat řezané květiny déle čerstvé, postarejte se o ně správně. Květy ve váze by měly mít dostatek vody, pro většinu druhů by měla sahat až do 1/3 stonku. Nemohou také stát na velmi teplém nebo silně slunném místě. Před umístěním květin do vázy stojí za to seříznout stonky rostlin. Odborníci doporučují řez provést ostrým nožem v úhlu 45 stupňů ve výšce asi 3 cm od špičky stonku.

Mohlo by vás zajímat:  Moly zlikviduje důkladný úklid, vždy je důležitá prevence

Prodejci často připojují ke kyticím výživné sáčky, které prodlouží životnost řezaných květin. Při vložení kytice do vázy můžete použít tuto hotovou směs, ale můžete se také rozhodnout vyzkoušet domácí prostředky. Populární trik, který pomáhá udržovat květiny čerstvé, je nalít trochu bělidla do vázy. Látky, které obsahuje, zničí mikroorganismy, které se vyvíjejí ve vodě a jsou zodpovědné za vývoj hnilobných procesů. Díky tomu zůstanou květiny čerstvé déle.

Zdroj obrázku: Freepik

Další domácí způsoby

Nalévání bělidla do vázy není jediný domácí způsob, jak prodloužit životnost řezaných květin. Další populární metodou je přidání čajové lžičky cukru do vody, funguje pro rostliny jako živina. Další patent je měděná mince nebo tableta aspirinu. Obojí, podobně jako bělidlo, inhibuje bakteriální růst.

Mohlo by vás zajímat:  Běžná bakteriální a virová onemocnění léčíme doma, často ale zapomínáme na důkladný úklid bytu

Pokud obdržíte tulipány jako dárek, existuje způsob, jak uchovat okvětní lístky déle. Květy by měly být pevně zabaleny ve vlhkých novinách a uchovávány asi 2–3 hodiny ve vodě do výše 20 centimetrů. Potom tulipány rozbalte a jejich stonky propíchněte špendlíkem.

Zdroj: https://www.rd.com/list/how-to-make-flowers-last-longer/
Přidat na Seznam.cz