Ratanový nábytek na terase může vydržet po mnoho let krásný. Důležitá je ochrana před okolními vlivy

Ratanový nábytek na terase může vydržet po mnoho let krásný. Důležitá je ochrana před okolními vlivy

Každoroční obměna ratanového nábytku na zahradě nebo terase? Nemusí tomu tak být, stačí vědět, jak se o něj starat, aby nedocházelo k jeho poškozování. Ratanový nábytek se totiž velmi rychle opotřebovává, navíc trpí na povětrnostní vlivy. Škodí mu přímé sluneční paprsky, ale především vlhkost. Co dělat, aby ratanový nábytek nebyl po pár měsících na vyhození, ale sloužil několik let?

Pravý ratan vzniká z lián palmy

Co je ratan? Ratanem se nazývají vzdušné kořeny palmy, která se pěstuje v jihovýchodní Asii, především v Malajsii, Indonésii nebo také v Číně. Desítky metrů dlouhé liány se napařují a tvarují do požadovaných tvarů, právě tak vzniká ratanový nábytek, pro který se používají neloupané liány, které mají kůru chránící vnitřek před poškozením, rozpadnutím nebo rozdrolením. I přes to, že jádro liány chrání kůra, nemá ještě ratan vyhráno. Majitelé tohoto zahradního nábytku mu musí věnovat patřičnou pozornost a péči.

Mohlo by vás zajímat:  Levné domácí suroviny jsou ideálním řešením proti plevelu v dlažebních kostkách
Zdroj obrázku: Freepik

Nesnese slunce ani vodu

Především by neměl být ratanový nábytek ponechán dlouhodobě na slunci, protože sluneční paprsky vysušují vlákna, která se mohou rozpadat a ztrácet požadované zabarvení. Z toho důvodu je vhodné jej používat na terasách, které jsou cloněné markýzami, aby přímé sluneční paprsky nedopadaly na nábytek. Dalším nepřítelem ratanu je vlhkost, proto je nutné, aby na něj nepršelo nebo nebyl vystaven vlhkosti. Ratanový nábytek je nutné skladovat na suchém místě pod střechou, například v zahradním domku nebo kůlně.

Mohlo by vás zajímat:  Jedinečné hnojivo lidé běžně vyhazují do odpadu. Rostlinám přitom zajistí pět klíčových složek

Ratanu prodlouží život impregnace

Prvotní impregnace by se měla provést hned po zakoupení ratanového nábytku, v některých případech tak učiní přímo výrobci nebo prodejci, kteří poradí s vhodným přípravkem na naimpregnování vláken. Další impregnace by měla proběhnout před začátkem sezóny, předtím by se měl nábytek dokonale omýt vlažným solným roztokem a nechat oschnout, poté teprve naimpregnovat. Tímto způsobem je připraven na sezónu, po které se musí nábytek očistit pomocí kartáče a uskladnit na suchém místě bez přístupu slunečních paprsků.

Zdroj: https://www.hunker.com/13418739/how-to-care-for-rattan-furniture
Přidat na Seznam.cz