cooking-oil-brown-jute-background

Ocet lze aplikovat proti plevelu, k dezinfekci zahradního náčiní nebo pro úpravu pH půdy

Ocet je všestranná tekutina, která má široké využití, od vaření až po čištění. Věděli jste však, že ocet lze využít i na zahradě? Ano, čtete správně. Ocet má přirozené vlastnosti, které z něj dělají vynikající alternativu k drsným chemikáliím pro různé zahradnické potřeby a činnosti.

V tomto článku prozkoumáme výhody používání octa v zahradě a poradíme, jak může pomoci zlepšit růst rostlin, udržovat nástroje čisté a zahradní cesty upravené.

Použití octa pro rostliny

Ocet lze použít jako přírodní herbicid k hubení plevele, který narušuje růst rostlin. Kyselina octová ničí buněčné membrány rostlin, což nakonec způsobí, že uvadnou a uhynou.

Chcete-li použít ocet jako herbicid, smíchejte jeden díl octa se třemi díly vody v rozprašovači. Nastříkejte roztok přímo na plevel a ujistěte se, že důkladně pokryjete listy a stonky. Dejte pozor, abyste octovým roztokem nepostříkali žádné rostliny, které si chcete ponechat, protože je může také poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  S přicházejícím podzimem je čas připravit zahradu na zimní spánek

Ocet lze také použít k úpravě pH půdy. Pokud je půda příliš alkalická, přidejte šálek octa do pěti litrů vody a nalijte ji na požadované místo. Ocet sníží hladinu pH, takže půda bude kyselejší a ideální pro kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky, azalky a rododendrony.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití octa pro zahradní nářadí

Nástroje, které nejsou správně vyčištěny, mohou na rostliny šířit choroby a škůdce. Ocet lze použít k dezinfekci a čištění zahradního nářadí. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody a namočte nářadí na několik minut do roztoku. Poté nářadí opláchněte vodou a důkladně osušte.

Použití octa pro zahradní cesty

Ocet lze použít také k regulaci růstu plevele na zahradních cestách a chodnících. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody v rozprašovači a nastříkejte roztok na plevel. Ocet zabije plevel a zabrání jeho opětovnému růstu.

Mohlo by vás zajímat:  Krtci nesnesou specifické vůně. Jako prevence poslouží měsíček, řebčík nebo máta

Ocet lze také použít k odstranění skvrn a špíny z betonu a dlažby. Nastříkejte roztok octa na znečištěné místo a nechte několik minut působit. Poté místo vydrhněte kartáčem a opláchněte vodou.

Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/gardens/ways-to-use-vinegar-in-your-garden-pictures
Přidat na Seznam.cz