Rajčata na zahradě jsou náchylná k chorobám a plísním. Postřik z droždí a česneku je ochrání

Rajčata na zahradě jsou náchylná k chorobám a plísním. Postřik z droždí a česneku je ochrání

Rajčata jsou na pěstování náročná. Jsou velmi náchylná na onemocnění a plísně, díky správnému postřiku ve správnou dobu tomu ale můžeme předejít. Jak a čím by se rajčata měla stříkat? Poradíme vám tipy našich babiček.

Prevence onemocnění rajčat je klíčová pro velkou úrodu

Postřik rajčat pomůže minimalizovat vznik a rozvoj houbových chorob. Právě tyto choroby jsou často důvodem, proč odumře celá rostlina. Dalším rizikem je plíseň bramborová, která může napadnout zralé i nezralé plody. Většina lidí to řeší postřikem s roztokem síranu měďnatého. Ten sice funguje, ale také hrozí, že se v plodech bude ukládat větší množství mědi, což našemu zdraví nepomůže.

Zdroj obrázku: Freepik

Ekologické prostředky jsou vždy bezpečné

Ekologické postřiky jsou nejen velmi levné, ale také zcela bezpečné. V tomto případě vám pomohou obyčejné kvasnice. Droždí dokáže zabít mikroorganismy, které jsou pro rajčata nebezpečné. Kostku droždí rozpusťte v půl litru 3% mléka a nalijte do nádoby se 3 litry vody. Přidejte také nastrouhanou polovinu kostky šedého mýdla. Díky tomu se bude roztok držet déle na listech.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní počasí dá trávě zabrat. S vykukujícími jarními slunečními paprsky je potřeba jednat rychle

Nakonec roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a můžete se pustit do ochrany rajčat. Rajčata vždy stříkejte za teplého a suchého večera. Opakujte proces jednou za dva týdny nebo po každém větším dešti. Uvidíte, že se rajčatům bude dařit mnohem lépe.

Česnekový sprej jako prevence před chorobami

Další možností je česnekový sprej. Má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Díky česnekové vůni také odradíte mšice a housenky motýlů. Stačí 200 gramů česneku nastrouhat a dát do misky s vodou. Po 24 hodinách směs povařte (20 minut), nechte vychladnout a přeceďte. Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte jednou za týden.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/grow-herb-garden-indoor-outdoor-13771633.html
Přidat na Seznam.cz