Rajčata na zahradě jsou náchylná k chorobám a plísním. Postřik z droždí a česneku je ochrání

Rajčata na zahradě jsou náchylná k chorobám a plísním. Postřik z droždí a česneku je ochrání

Rajčata jsou na pěstování náročná. Jsou velmi náchylná na onemocnění a plísně, díky správnému postřiku ve správnou dobu tomu ale můžeme předejít. Jak a čím by se rajčata měla stříkat? Poradíme vám tipy našich babiček.

Prevence onemocnění rajčat je klíčová pro velkou úrodu

Postřik rajčat pomůže minimalizovat vznik a rozvoj houbových chorob. Právě tyto choroby jsou často důvodem, proč odumře celá rostlina. Dalším rizikem je plíseň bramborová, která může napadnout zralé i nezralé plody. Většina lidí to řeší postřikem s roztokem síranu měďnatého. Ten sice funguje, ale také hrozí, že se v plodech bude ukládat větší množství mědi, což našemu zdraví nepomůže.

Mohlo by vás zajímat:  Pýr plazivý je odolný, v trávníku se ho můžeme zbavit ručně nebo octovým postřikem
Zdroj obrázku: Freepik

Ekologické prostředky jsou vždy bezpečné

Ekologické postřiky jsou nejen velmi levné, ale také zcela bezpečné. V tomto případě vám pomohou obyčejné kvasnice. Droždí dokáže zabít mikroorganismy, které jsou pro rajčata nebezpečné. Kostku droždí rozpusťte v půl litru 3% mléka a nalijte do nádoby se 3 litry vody. Přidejte také nastrouhanou polovinu kostky šedého mýdla. Díky tomu se bude roztok držet déle na listech.

Nakonec roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a můžete se pustit do ochrany rajčat. Rajčata vždy stříkejte za teplého a suchého večera. Opakujte proces jednou za dva týdny nebo po každém větším dešti. Uvidíte, že se rajčatům bude dařit mnohem lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Krmení ptáků v zimě: vyberte pouze to, co jim neublíží

Česnekový sprej jako prevence před chorobami

Další možností je česnekový sprej. Má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Díky česnekové vůni také odradíte mšice a housenky motýlů. Stačí 200 gramů česneku nastrouhat a dát do misky s vodou. Po 24 hodinách směs povařte (20 minut), nechte vychladnout a přeceďte. Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte jednou za týden.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/grow-herb-garden-indoor-outdoor-13771633.html
Přidat na Seznam.cz