Hortenzie lze snadno namnožit. Metoda řízkování patří mezi oblíbené možnosti

Hortenzie lze snadno namnožit. Metoda řízkování patří mezi oblíbené možnosti

Keře hortenzií vypadají na každé zahradě nádherně. Jejich obrovské, bohaté květy ozdobí každou zahradu. Na podzim je můžete velmi jednoduše množit, abyste jich na jaře měli ještě více. Můžete s nimi potom ozdobit vlastní zahradu, ale také darovat připravené řízky rodině a přátelům. Poradíme vám, jak to udělat správně a jak řízky zazimovat, abyste je na jaře měli připravené.

Dvě metody množení hortenzií

U hortenzií existují hned dva způsoby množení. Jeden je vhodný na léto, druhý na podzim. V létě můžete sbírat mladé a nevyvinuté výhonky rostliny. Mnohem lepší je ale počkat na podzim. Tehdy můžete z keře uříznout dřevnaté řízky a uchovat si je až do jara. Tímto způsobem získáte mnoho nových rostlin, ale musíte to udělat správně.

Mohlo by vás zajímat:  Křenový postřik zachrání ovocnou úrodu před zkázou. Předejde nemocem stromů i rozmnožení škůdců
Zdroj obrázku: Freepik

Množení hortenzií pomocí dřevnatých řízků

Na práci kolem hortenzií počkejte až na první mrazíky. Rostlina potom ztratí všechny listy a květy budou mít také po sezóně. To je nejlepší čas na přípravu řízků. Vždy si udělejte řízky dlouhé asi 20 centimetrů. Na každé části ale musíte nechat alespoň dvě místa, ze kterých vyrůstají poupata. V opačném případě vám rostlina jednoduše nebude kvést.

Dřevnaté řízky byste měli umístit do vysokého kbelíku s pískem. Rostlina musí být zcela ponořená do písku, aby byla chráněná před mrazy a chladem. Jestli budou řízky příliš vysoké, můžete je do nádoby umístit pod úhlem. Do jednoho kbelíku se vám přitom vejde až 20 řízků, protože je klidně můžete dát těsně k sobě.

Mohlo by vás zajímat:  I zahrada si zaslouží pěkně osvítit

Ochraňte řízky před mrazem

Zimní období musí řízky překonat stejně jako jiné rostliny venku. Můžete je umístit do sklepa nebo skleníku, kde bude chladno, ale vyhnou se mrazům. Anebo je nechte venku ponořené do písku, ale nezapomeňte před zimou celou nádobu důkladně zakrýt stejně jako své záhony. Mráz se k nim nesmí dostat, jinak vám na jaře nebudou dělat žádnou radost.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-take-hydrangea-cuttings/
Přidat na Seznam.cz