Škůdce na pokojových rostlinách prozradí okurka. Stačí ji položit do květináče na jeden den

Škůdce na pokojových rostlinách prozradí okurka. Stačí ji položit do květináče na jeden den

Zeleň v interiérech je balzámem pro oči a duši, zútulňuje a spoluvytváří design domácnosti. Pokojové rostliny současně fungují jako přirozené čističky vzduchu, protože likvidují toxiny a další škodliviny včetně prachových částic, k tomu dodávají kyslík. Někdy ale vegetace začne blednout a zničehonic chřadnout. Je na vině špatná péče, nebo nedostatečná zálivka? Nebo snad škůdci? Pomocí jednoduchého okurkového testu lze na příčinu potíží pokojovek přijít velmi snadno.

Zachraňte nás!

Rostliny volající o pomoc? Prvním příznakem, že se s interiérovou zelení něco děje, je ztráta sytosti barev až vybledlost. V takovém případě je potřeba zhodnotit stav rostliny a umístění. Jsou exempláře, které nesnesou přímé sluneční paprsky nebo naopak přílišný stín. Takřka žádná z rostlin pak nemá ráda průvan nebo neustálé střídání teplot při otevírání okna nebo balkonových dveří. Na vině může být též nedostatečná i přílišná zálivka. Květníkové rostliny také potřebují pravidelně přesazovat a dodávat živiny pomocí hnojicích prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Na toaletě bezpečně: předejděte kontaminaci škodlivými mikroorganismy
Zdroj obrázku: Freepik

Rychlé usychání listů a květů

Když rostlina nadále uvadá a usychají také listy, je třeba zasáhnout, protože může skončit fatálně. Nabízí se otázka, zda nejsou rostliny napadeny škůdci, kteří mohou poškozovat kořenový systém nebo se mohou objevovat na listech. Některé druhy jsou však stěží okem postřehnutelné, proto se musí použít trik s okurkou, aby se zjistila pravá příčina chřadnutí pokojovek.

Trik s okurkou odhalí tajemství květin

V obchodech se prodává velké množství různých přípravků pro posílení rostlin i proti škůdcům, než ale utrácet zbytečně, hodí se vyzkoušet trik s okurkou. Salátová okurka se pomocí nože nakrájí na centimetrové plátky. Povrch substrátu se zvlhčí pomocí rozprašovače vodou a plátky okurky se rozloží na zeminu. Pak už jen stačí počkat asi 24 hodin a příčina bude zřejmá. Když bude okurka okousaná nebo se objeví miniaturní dírky, došlo k napadení rostliny škůdci. V opačném případě je nutné hledat faktory vedoucí k chřadnutí jinde.

Zdroj: https://bioadvanced.com/houseplant-insects-what-look
Přidat na Seznam.cz