Girl Yellow Gloves Washes Tiles Bathroom Closeup

Proti plísni v koupelně funguje větrání a ošetření jedlou sodou nebo kypřicím práškem

Objevuje se nejprve v rozích a ve spárách, následně se rozšiřuje na obklady a dlažbu. Řeč je o černé plísni, která hyzdí koupelnu. Těžko se jí zbavuje, navíc stále znovu a znovu vzniká, protože jí přeje vysoká vlhkost vzduchu. Plíseň v koupelně vypadá hrozně, k tomu je nebezpečná vůči všem, co tuto místnost navštěvují. Spory mohou způsobit dýchací potíže nebo rozvinout alergie. Jak se plísně snadno zbavit bez velkých finančních investic? Pomohou dva přípravky, které má každý doma a nestojí takřka nic.

Ideální prostředí koupelny

Proč je koupelna náchylnější na rozvoj plísní? Jednoznačnou odpovědí je vlhký vzduch a příjemné teploty okolo 20 stupňů Celsia. Spory se mohou do místnosti dostat vzduchem při větrání, následně se dostanou do spár či do koutů, kde je pro ně ideální prostředí, a začnou postupně vykvétat, přičemž se opětovně rozšiřují spory do prostoru a plíseň se dostává na další obklady a dlažbu. Plísním vyhovuje vlhký vzduch, vysoké teploty a častý kontakt s vodou, proto první pomocí je zvýšení frekvence větrání.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé bydlení začíná důsledným úklidem, na některá místa při něm ale zapomínáme
hand-cleaning
Zdroj obrázku: Freepik

Plíseň ve spojích a na silikonu

Zatímco nečistoty se mohou jen otřít hadříkem se saponátem, u plísní se musí postupovat důkladněji, protože se může rozšířit do spojů, do spár nebo na silikon. V nejhorším případě, když nejde tyto mezery vyčistit, se musí hmota vyříznout a nanést znovu. Každopádně se doporučuje po každém koupání vyvětrat a obklady a dlažbu po dokončení hygieny setřít stěrkou nebo vysušit suchým hadrem nebo utěrkou. A co dělat s plísní, která už se v koupelně objevila?

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak snadno udržet domov čistý a prakticky uspořádaný

Domácí prostředky na čištění

Jednou z možností, kterou doporučují hospodyňky, je vyčistit sprchový kout nebo vanu či umyvadlo za pomoci běžného čističe na WC. Tyto výrobky obsahují totiž fungicidní chlór. Jedná se ale o chemikálie, proto je vhodnější sáhnout po tom, co je v kuchyňské skříňce. Jednoduše pomůže kypřicí prášek. Použít se může rovněž jedlá soda, která se nasype na postižená místa a po třiceti minutách se s pomocí kartáčku plíseň odstraní. Výhodou použití kypřicího prášku nebo jedlé sody je, že nikterak nepoškozují kovy a armaturu, současně neškodí životnímu prostředí.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/bathrooms/21158258/how-to-treat-and-prevent-bathroom-mold
Přidat na Seznam.cz