woman-hand-touching-fresh-organic-mint-garden

Proti muchničkám se na zahradě můžeme bránit některými rostlinami

Léto je tu a s ním bohužel často i otravný hmyz. V dnešním článku se budeme soustředit zejména na muchničky. Ačkoli jejich jméno napovídá, že jsou spřízněné s mouchami či ovocnými muškami, tento hmyzí druh je daleko nepříjemnější. Muchničky totiž koušou, a co víc, rány od nich se velmi těžko hojí. Jak tedy zajistit, aby z vaší zahrady vymizely a přestaly vám škodit? Pro více informací čtěte dál.

Co jsou muchničky zač a proč je jejich kousnutí tak nepříjemné

Muchničky jsou drobný černý hmyz, který se nejčastěji zdržuje kolem vlhkých oblastí. Nejvíce se tak s nimi lidé mohou setkat v oblasti řek, jezírek či rybníků. Kousnutí však stejně jako u komárů hrozí pouze od dospělých samiček. Ty totiž krev potřebují k rozmnožování. Právě tito jedinci mají uzpůsobenou hlavu tak, že mají kusadla, která dokážou prokousnout vrstvu kůže. Zároveň do rány vstřikují látku, která brání krvi ve srážení. Rána se pak tudíž hojí daleko déle a často nám může dělat potíže.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina je výborné hnojivo nejen pro kapradiny. Rostliny vyživí a udrží krásné
Zdroj obrázku: Freepik

Na zahnání muchniček jedině několik specifických vůní

Existuje několik nám příjemných vůní, které muchničkám přijdou jako neuvěřitelný zápach. V prvé řadě můžete tyto suroviny nastražit na zranitelná místa. Hodit se vám bude například máta, vanilka, levandule, rozmarýn či eukalyptus. Výborně vám poslouží esenciální oleje s těmito vůněmi.

Zároveň ale na zahrádce můžete využít volného prostoru a pro muchničky nepříjemné rostliny na nich vysadit. Opět můžete zvolit mátu, kočičí trávu, levanduli, bazalku, šalvěj a mnoho dalších. Seznamů možných bylin pak najdete na internetu spoustu.

Pokud chcete, aby se muchničky držely dál přímo od vás, třeba při práci na zahrádce, pak je často doporučována suplementace vitamínu B. Právě ten při dlouhodobějším užívání způsobí změnu pachu potu takovým způsobem, že se od vás bude hmyz držet na míle daleko.

Zdroj: https://www.primrose.co.uk/blog/gardening/5-ways-to-get-rid-of-blackfly/
Přidat na Seznam.cz