Proti mšicím na zahradě pomůže česnekový postřik

Proti mšicím na zahradě pomůže česnekový postřik

Každý zahrádkář se děsí toho dne, kdy jeho zahradu napadnou tyto malé nepříjemné potvůrky. A nenechte se mýlit, protože i když jsou velmi malé, je jich mnoho. Jak je dobře známo, v počtu je síla. Jakmile napadnou například růže, dokážou je rychle zkonzumovat a rostlinka uhyne. Zasáhněte, dokud je čas!

Různé druhy rostlin i barev škůdců

Na zahradě se jeden nenudí, protože každá rostlina je vystavena jinému onemocnění a škůdcům, kteří ji chtějí zkonzumovat. Z tohoto důvodu se museli škůdci adaptovat, a tak můžete potkat mšice, které jsou:

  • světle růžové,
  • žluté,
  • světle či tmavě zelené,
  • hnědé,
  • černé.
Mohlo by vás zajímat:  Kokosový olej si své místo v kuchyni už našel, skvělé využití ale najde také jinde

Každá z nich se specializuje na určitou rostlinku. Avšak mezi jejich favority stále patří růže, jiřinky, astry, jabloně a podobně. Na druhou stranu si můžete zasadit i plodiny, které přirozeně odpuzují tyto škůdce. Mezi ně se řadí například pažitka, cibule, česnek nebo šanta kočičí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat napadené rostliny

Napadené rostlinky rozpoznáte kupodivu vcelku rychle. Dívejte se po pokroucených listech, zdeformovaných plodech, při dotyku ucítíte lepkavý povrch. Na stoncích objevíte i kolonie hemžících se teček. A posledním nesporným důkazem je větší výskyt mravenců, kteří z nich mají užitek.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování potravin předejde jejich kažení a zbytečnému plýtvání

Zahajte protiútok zavčas

Na nic nečekejte a svoji akci zahajte už na podzim, kdy zkontrolujete spadené listy, zda není lepkavé a nemá na sobě vajíčka. V případě výskytu musíte listí spálit. Hned na začátku zahrádkářské sezóny k rostlinám instalujte žluté lepivé destičky, které zachytí mšice. Díky nim zjistíte, jak moc velký zájem projevují a kdy máte zasáhnout.

Následně si můžete poradit i bez chemie, která by měla nežádoucí vliv na vaše zdraví a na rostliny. Je těžké říci, který z domácích postřiků bude fungovat nejlépe, ale vyzkoušet můžete postřik z česneku. Rozmačkejte 2 stroužky, dejte je do sklenice s vodou a přec noc nechte odležet. Aplikujte jej na stonky v rozumné míře. Po dešti je nutno aplikaci opakovat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/homemade-sprays-for-fighting-aphids-2539831
Přidat na Seznam.cz