Vyvýšené záhony se lépe udržují a dodají zahradě zajímavý vzhled

Vyvýšené záhony se lépe udržují a dodají zahradě zajímavý vzhled

V posledních letech se stále více lidí rozhoduje pro pěstování zeleniny a bylinek přímo na své zahradě. A jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je prostřednictvím vyvýšených záhonů. Tento způsob je vhodný pro zahradníky všech úrovní zkušeností a přináší několik výhod, které ho dělají stále populárnějším. Záhony se skládají z několika vrstev, jako jsou například části substrátu, mulče a kompostu, což umožňuje i zlepšení půdy. Pokud se rozhodnete pro vybudování vyvýšeného záhonu na své zahradě, můžete očekávat následující výhody.

Mohlo by vás zajímat:  Díky jedinému triku sklízí zkušení zahradníci rok co rok bohatou úrodu paprik

Větší úroda

Díky použití kvalitního substrátu a dalších vrstev, ze kterých se záhon skládá, je možné zvýšit výnosy zahrady. Tento typ záhonu umožňuje kořenům rostlin růst v hloubce a zlepšuje vstřebávání vody a živin, což má za následek lepší výsledky sklizně. Navíc je méně pravděpodobné, že se úroda stane snadnou kořistí škůdců a různých chorob.

Zdroj obrázku: Freepik

Menší nároky na údržbu a lepší drenáž

Vyvýšené záhony mají mnoho výhod, pokud jde o údržbu. Kromě toho, že nebudou zaplavovány při deštivém počasí, jsou snadněji přístupné pro odplevelení a sběr plodin. Navíc s vyvýšenými záhony je snazší udržovat půdu čistou a mít plevel pod kontrolou. Tyto záhonky jsou ideální pro oblasti s nadměrnou vlhkostí, protože poskytují vynikající drenáž. Pokud se rostliny pěstují na rovinaté ploše, může se voda hromadit a to vede někdy i k přemnožení škodlivých organismů. Vyvýšený záhon umožňuje odvodňovat nadbytečnou vodu, což chrání kořeny rostlin a zvyšuje jejich životnost.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní trávník vyžaduje mnohem méně péče a přiláká na zahradu přátelský hmyz

V neposlední řadě jsou vyvýšené záhony dokonalým estetickým a dekorativním prvkem na jakékoliv zahradě. Můžete si vybrat různé typy dřeva, barvu a rozmístění záhonů například do tvaru čtverce, obdélníku či kaskádovitou stavbu. S vyvýšenými záhony lze snadno kontrolovat i kvalitu půdy. Dodáváte totiž do své mini zahrádky speciální směsi, které jsou bohaté na živiny, a tím i upravujete pH půdy tak, aby vyhovovalo potřebám rostlin.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2019/03/what-are-benefits-raised-beds-how-can-i-construct-one-myself
Přidat na Seznam.cz