Oblíbené pelargonie se pyšní krásnými květy, ale také ojedinělými léčivými účinky

Oblíbené pelargonie se pyšní krásnými květy, ale také ojedinělými léčivými účinky

Existuje nesčetně druhů i barev. Muškáty jsou oblíbené květiny, kterými se honosí balkony i letní terasy. Muškáty najdou ale uplatnění také v lidovém léčitelství, především druh Pelargonium graveolens, pro který se používá v češtině název Pelargonie vonná. Tato rostlina pochází z oblastí jižní Afriky, Zimbabwe a Mosambiku a každého učaruje svou vůní. Pro zdravotní účinky se používají listy a také olej. Jaké neduhy léčí a kde najde uplatnění?

Protizánětlivé účinky i posílení imunity

Muškáty vynikají svými protizánětlivými účinky, čaj z listů rychle uleví od bolesti a pomůže snížit akutní zánět. Používá se při bolestech kloubů i svalů, ale neméně účinný je při zánětlivých onemocněních trávicího traktu nebo cévního systému. Pravidelné pití čaje napomáhá zlepšení trávení a vede k celkovému posílení obranyschopnosti těla, k tomu snižuje riziko opětovných zánětů.

Mohlo by vás zajímat:  Tři osvědčené prostředky se postarají o to, aby se škůdci i nemoci vyhnuli rostlinám obloukem
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečný lék proti bolesti i proti stresu

Bolesti hlavy, nebo přímo migrény? Pelargonie přinese okamžitou úlevu a bez nežádoucích účinků, které mohou přinášet konvenční medikamenty. Během výzkumu, který se věnoval pravidelnému pití čaje z listů této rostliny, se prokázaly rychlé analgetické účinky. Po vypití dochází totiž k vyplavení endorfinů, které vedou nejen ke snížení akutní bolesti, ale také zlepšují náladu a napomáhají snížit stresovou zátěž.

Pro zdravé ledviny i lepší trávení

Výzkum ohledně účinků výtažků pelargonie stále probíhá, ale podle vědců složky efektivně detoxikují tělo od solí i tuků, zlepšují fungování ledvin a vylučování moči. Díky přirozeným antiseptickým a antibakteriálním účinkům dochází ke zlepšení trávicí soustavy, která je klíčem k posílení imunity. Čaj by měl být užíván i během nachlazení nebo chřipky, protože obsažené látky se umí vypořádat s viry. Bylinný odvar navíc vyčistí od bakterií i žaludek a napomůže k harmonizaci trávení, je proto vhodné jej užívat při křečích nebo nadýmání, ale také při pocitech na zvracení.

Zdroj: https://www.pelargoniumforeurope.com/en/media-center/press-releases/details/did-you-know-ten-surprising-facts-about-geraniums
Přidat na Seznam.cz