Cherry Laurel English Laurel Prunus Laurocerasus Branch With Green Leaves

Bobkovišeň je zajímavým a nenáročným keřem do živého plotu

Živé ploty se těší stále větší popularitě. Lze z nich vytvořit neprůhlednou stěnu, a tím si svůj pozemek oddělit od sousedů. Nemusíte je ale dávat jen okolo zahrady, i uvnitř můžete díky nim vytvořit zajímavé místo pro odpočinek a relaxaci – třeba u zahradního domku, bazénu nebo pergoly. Na kterou rostlinu byste měli vsadit?

Oblíbená rostlina do živého plotu

Mezi oblíbené kultivary, které se používají pro výsadbu živých plotů, patří bobkovišeň. Její velkou výhodou je, že nemusíte čekat několik let, než je plot dostatečně velký. Její černé bobule jsou pro člověka jedovaté. Mohou způsobit zvracení, závratě či bolesti hlavy. Ptáci se jimi ale běžně živí, aniž by jim plody jakkoliv ublížily. Opatrnosti je proto třeba vzhledem k malým dětem, když budete bobkovišeň na své zahradě sázet. Ty mají ve zvyku ledacos ochutnávat. Jinak se jedná o keř, který dorůstá až šesti metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry odpudí vonné svíčky, speciální postřiky nebo cibule
Zdroj obrázku: Freepik

Zajímavá léčivka

Bobkovišeň lékařská byla v minulosti hojně rozšířená zejména v klášterních zahradách. Jedná se totiž o léčivou rostlinu, ze které se vyráběla voda pro sedativní účinky. Dokázala léčit i podrážděné smysly. Ale protože ve vyšších dávkách se jedná o jed, je lépe se do domácí přípravy léčiva nepouštět.

Kdy bobkovišeň sázet

Nový živý plot z bobkovišně byste měli založit na jaře, kdy je pro to nejvhodnější čas. Jednotlivé rostliny dávejte blíž k sobě, aby pak vytvořily stěnu. Nebude se jim ale dařit ve vápenitých půdách, vhodná je kyselá a lehčí půda. Do živého plotu je vhodné bobkovišeň kombinovat s jinými stálezelenými keři. Celkem dobře snáší i dlouhodobé sucho a teploty až do -25 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Myslete ekonomicky i ekologicky a sbírejte dešťovou vodu. Je to snadné

Řez je možné udělat v době, kdy se objeví první pupeny a kdy už nejsou mrazy. U živého plotu zachovejte jeho klasický tvar – dole širší a nahoře užší. Řezem se většinou odstraňují jen staré letorosty. Bobkovišeň obvykle velmi rychle obrazí.

Zdroj: https://www.rxlist.com/cherry_laurel_water/supplements.htm, https://www.mdpi.com/2072-6651/14/11/726, https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/cherry-laurel/planting-cherry-laurel, https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/cherry-laurel/pruning-cherry-laurel
Přidat na Seznam.cz