Close Up Washing Machine Inside

Přírodní bělicí prostředky jsou šetrné k přírodě i oblečení a najdeme je v každé kuchyni

Hledáte způsob, jak udržet své bílé oblečení stále zářivě bílé? Nebo jak z něj odstranit skvrny?  Ale neradi používáte chlorová bělidla kvůli jejich zápachu, agresivitě chemikálií, které obsahují, a možnému poškození zdraví a životního prostředí? Máme pro vás dobrou zprávu! Existují totiž šetrné způsoby, jak vybělit oblečení, o které se s vámi podělíme. Potřebovat budete jen suroviny, které najdete ve své domácí lékárničce nebo v kuchyni.

Vezměte si z lékárničky peroxid vodíku

Peroxid vodíku je jemné bělicí činidlo, které lze použít i jinak než k zesvětlení vlasů. Může se hodit i k odstranění skvrn nebo k bělení a zesvětlení oblečení. Nespornou výhodou je to, že má mnohem menší dopad na životní prostředí než bělidla na bázi chloru. Při vystavení světlu se peroxid vodíku nakonec rozpadne na vodu a kyslík a stane se z něj biologicky odbouratelné bělidlo na bázi kyslíku.

Mohlo by vás zajímat:  Indukční varná deska stále nabírá na popularitě. Udržet ji krásnou není nic těžkého
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro bělení prádla použijte 3% roztok peroxidu vodíku. Před hlavním praním namočte kus oděvu do roztoku, který získáte smícháním jedné čajové lžičky peroxidu vodíku se 3 litry čisté vody. Nechte několik minut působit a poté vyperte jako obvykle. Peroxid můžete také přidat rovnou do pračky. Nelijte ho však na suché barevné látky, mohl by způsobit skvrny.

Přidejte do pračky sodu bikarbonu

Přidání pouze půlky šálku jedlé sody do pracího prostředku zvýší jeho čisticí sílu a zanechá oblečení bělejší a jasnější. Sodu bikarbonu lze bezpečně používat jak ve standardních pračkách, tak i v těch vysoce výkonných. Před přidáním špinavého prádla stačí nasypat sodu přímo do bubnu pračky. Nesypejte ji však do automatického dávkovače, protože by se nemusela úplně rozpustit.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazení podpoří pokojové rostliny v růstu a dodá jim novou energii
Zdroj obrázku: Pixabay

Další ekologické způsoby bělení

Aspirin

Rozpusťte 6 šumivých tablet aspirinu (pozor, musejí být bílé) ve vodě v nádobě, do které se vám vejde oblečení. Do vzniklého roztoku namočte oblečení a nechte působit 30–60 minut. Poté opláchněte a vyperte jako obvykle.

Mléko

I taková zdánlivě obyčejná surovina, jako je mléko, dokáže udržet vaše oblečení či jiné tkaniny jasně bílé. Budete jistě překvapeni výsledkem, až ponoříte váš už lehce zašedlý ubrus do studeného mléka a necháte ho tam asi hodinu. Po vyprání bude jako nový!

Mohlo by vás zajímat:  Kovové regály do domácnosti? Proč ne!

Bílý ocet

Namočte bílé prádlo do roztoku z jednoho dílu bílého destilovaného octa a šesti dílů teplé vody. Ponořte do něj prádlo a pořádně promíchejte, abyste se ujistili, že je každá část mokrá. Nechte oblečení či prádlo namočené přes noc a pak vyperte. Jakýkoli zápach z octa zmizí a naše životní prostředí vám poděkuje.

Zdroj: https://tidecleaners.com/en-us/blog/Laundry-Tip-of-the-Day-How-to-Keep-White-Clothes-White
Přidat na Seznam.cz