Přírodní bělicí prostředky jsou šetrné k přírodě i oblečení a najdeme je v každé kuchyni

Hledáte způsob, jak udržet své bílé oblečení stále zářivě bílé? Nebo jak z něj odstranit skvrny?  Ale neradi používáte chlorová bělidla kvůli jejich zápachu, agresivitě chemikálií, které obsahují, a možnému poškození zdraví a životního prostředí? Máme pro vás dobrou zprávu! Existují totiž šetrné způsoby, jak vybělit oblečení, o které se s vámi podělíme. Potřebovat budete jen suroviny, které najdete ve své domácí lékárničce nebo v kuchyni.

Vezměte si z lékárničky peroxid vodíku

Peroxid vodíku je jemné bělicí činidlo, které lze použít i jinak než k zesvětlení vlasů. Může se hodit i k odstranění skvrn nebo k bělení a zesvětlení oblečení. Nespornou výhodou je to, že má mnohem menší dopad na životní prostředí než bělidla na bázi chloru. Při vystavení světlu se peroxid vodíku nakonec rozpadne na vodu a kyslík a stane se z něj biologicky odbouratelné bělidlo na bázi kyslíku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pro bělení prádla použijte 3% roztok peroxidu vodíku. Před hlavním praním namočte kus oděvu do roztoku, který získáte smícháním jedné čajové lžičky peroxidu vodíku se 3 litry čisté vody. Nechte několik minut působit a poté vyperte jako obvykle. Peroxid můžete také přidat rovnou do pračky. Nelijte ho však na suché barevné látky, mohl by způsobit skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  K omezení plastů může přispět každý, planetě uleví i malé změny

Přidejte do pračky sodu bikarbonu

Přidání pouze půlky šálku jedlé sody do pracího prostředku zvýší jeho čisticí sílu a zanechá oblečení bělejší a jasnější. Sodu bikarbonu lze bezpečně používat jak ve standardních pračkách, tak i v těch vysoce výkonných. Před přidáním špinavého prádla stačí nasypat sodu přímo do bubnu pračky. Nesypejte ji však do automatického dávkovače, protože by se nemusela úplně rozpustit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další ekologické způsoby bělení

Aspirin

Rozpusťte 6 šumivých tablet aspirinu (pozor, musejí být bílé) ve vodě v nádobě, do které se vám vejde oblečení. Do vzniklého roztoku namočte oblečení a nechte působit 30–60 minut. Poté opláchněte a vyperte jako obvykle.

Mléko

I taková zdánlivě obyčejná surovina, jako je mléko, dokáže udržet vaše oblečení či jiné tkaniny jasně bílé. Budete jistě překvapeni výsledkem, až ponoříte váš už lehce zašedlý ubrus do studeného mléka a necháte ho tam asi hodinu. Po vyprání bude jako nový!

Bílý ocet

Namočte bílé prádlo do roztoku z jednoho dílu bílého destilovaného octa a šesti dílů teplé vody. Ponořte do něj prádlo a pořádně promíchejte, abyste se ujistili, že je každá část mokrá. Nechte oblečení či prádlo namočené přes noc a pak vyperte. Jakýkoli zápach z octa zmizí a naše životní prostředí vám poděkuje.

Zdroj: https://tidecleaners.com/en-us/blog/Laundry-Tip-of-the-Day-How-to-Keep-White-Clothes-White
Přidat na Seznam.cz