Při správném praní budou záclony vždy dokonale bílé a zbavené alergenů

Při správném praní budou záclony vždy dokonale bílé a zbavené alergenů

V interiéru bytu hrají záclony důležitou úlohu. Dokážou zpříjemnit prostor a také utlumit zvuk, zamezí nežádoucím pohledům zvenku. Okno se záclonou vytváří pohodovou atmosféru. Alergikové je ale nemají moc rádi, protože se v nich usazuje prach, který je zdrojem alergenů. Jak se ho zbavit?

Záclony pravidelně perte

Když se dotknete záclony, která na okně visí už delší dobu, možná vás překvapí, kolik prachu se z ní uvolní do okolí. Ano, o záclonách se říká, že jsou lapačem prachu. Není to ale problém, jenž by se nedal jednoduše řešit. Stačí, kdy je budete pravidelně prát. Tím je prachu zbavíte. Nesprávným postupem během praní ale může dojít k tomu, že záclony ztratí svou původní bělost a dostanou šedý nádech. O to určitě nestojíte. Lze tomu ale zabránit.

Mohlo by vás zajímat:  Zásyp pro miminka pomůže tam, kde byste to ani nečekali. Usnadněte si díky němu život
Zdroj obrázku: Freepik

Jak prát záclony

Pro praní záclon vybírejte v automatické pračce program na jemnou syntetiku. Když záclony prudce vyždímáte, dosáhnete jen toho, že budou zmačkané. Vhodnější je volit nízké otáčky při ždímání, případně neždímat je vůbec, a pak rovnou pověsit na prádlovou šňůru a nechat okapat. Víte, že ještě vlhké záclony lze pověsit zpět na okno a že zůstanou pěkně rovné?

Aby byly záclony stále hezky bílé

Pro vybělení záclon je možné použít chemické bělidlo, které si pořídíte v drogerii. Pokud ho ale nemáte zrovna po ruce, využijte to, co doma určitě máte. Namočte záclony do vody, do které přidáte několik kapek mycího prostředku na nádobí. Nechte půl hodiny působit a pak záclony vyperte v automatické pračce.

Mohlo by vás zajímat:  Klíčky vyraší v pohodlí domova za pár dní. Oblíbené jsou luštěniny i obilniny

Další možností je použít kuchyňskou sůl. Vezmete pětilitrový plastový kyblík a nasypete do něho asi šest polévkových lžic soli. Necháte rozpustit a do roztoku vložíte záclony. Ideální je to udělat na noc. Pak záclony vyperete v pračce. Kromě soli můžete využít i sílu jedlé sody. Tu dáte rovnou k pracímu prášku do automatické pračky.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-wash-curtains-4-surprisingly-easy-curtain-cleaning-hacks.html
Přidat na Seznam.cz