border-collie-running-straight-camera-chasing-coursing-lure-green-field

Při setkání s jiným psem si pes často lehne. Jedná se o přirozený instinkt

Když pes lehne při pohledu na jiného psa, může to vyvolat zvědavost a překvapení u mnoha majitelů. Tato typická reakce psů při setkání s jinými jedinci stejného druhu má své biologické a sociální kořeny. Zjištění důvodů, proč si psi spontánně lehnou, může pomoci majitelům lépe porozumět chování svých mazlíčků a zlepšit jejich reakce na tuto situaci.

Hluboko zakořeněné instinkty

Lehnutí si při pohledu na jiného psa může být přirozenou reakcí na podněty z hluboko zakořeněných instinktů. Psi jsou smečková zvířata, která mají přirozenou tendenci vytvářet hierarchické sociální struktury. Lehnutí může sloužit jako signál podřízenosti a respektu vůči dominantnímu psu, což pomáhá uklidnit situaci a minimalizovat potenciální konflikty. Tato reakce může také sloužit k vyjádření přátelských úmyslů a zlepšení komunikace mezi psy. Například pes, který lehne před dominantním jedincem, může tímto způsobem signalizovat, že nemá agresivní úmysly a je připraven k mírové interakci.

Mohlo by vás zajímat:  Okamžitě přestaňte sušit ručníky na topení! Hrozí požár i smrtelné nemoci
Zdroj obrázku: Freepik

Projev nejistoty

Lehnutí při setkání s jiným psem může být také projevem nejistoty či obavy. Pes se může cítit ohroženým nebo nedůvěřivým vůči novému jedinci a zaujme defenzivní postoj, aby se chránil. Tento typ reakce je často spojen s tím, že pes se snaží minimalizovat svou hrozbu a vyhnout se potenciálně nepříjemným situacím. Lehnutí může být prostředkem, jak snížit vlastní viditelnost a působit méně hrozivě. Majitelé by měli být citliví na tento signál a vytvořit pro svého psa pocit bezpečí a jistoty. Poskytnutí prostoru a postupné zvyšování vystavení novým situacím může pomoci psům překonat jejich nejistotu.

Zkušenosti

Lehnutí při pohledu na jiného psa může být naučené chování, které pes získal prostřednictvím svých zkušeností. Například pokud pes v minulosti zjistil, že lehnutí vede k příjemným výsledkům, jako je získání pozornosti, odměny nebo snížení napětí, je pravděpodobné, že bude tuto strategii opakovat. To může být zvláště viditelné u psů, kteří byli školeni na poslušnost a spolupráci se svými majiteli. Pokud pes dostává pozitivní zpětnou vazbu nebo ocenění za lehnutí při setkání s jiným psem, může to vést k naučenému chování, které se stává automatickou reakcí. Je však důležité brát v úvahu kontext a individuální charakteristiky jednotlivých psů, protože každý pes může mít odlišnou motivaci a předchozí zkušenosti.

Zdroj: https://www.vetstreet.com/our-pet-experts/why-does-my-dog-drop-to-the-ground-when-he-sees-other-dogs
Přidat na Seznam.cz