Papírové utěrky jsou univerzální a vždy po ruce. Některé povrchy ale mohou poškodit

Papírové utěrky jsou univerzální a vždy po ruce. Některé povrchy ale mohou poškodit

Jsou vždy po ruce a nechybí snad na žádné kuchyňské lince. Role papírových utěrek je k dispozici každému, kdo jde kolem a potřebuje utřít šmouhu na stole nebo vylitý džus na lince. Používají se k utírání rukou při vaření, ale zejména při očistě kuchyně a nádobí. Neméně často najdou uplatnění též v jiných místnostech, ale přestože se používají univerzálně, nemělo by tomu tak být. Na určité povrchy nejsou tyto utěrky vhodné. Kdy hrozí dokonce poškození?

Papírové utěrky jako první pomoc

Jejich obliba roste a vyskytují se v každé domácnosti. Mají totiž široké možnosti použití, jsou poměrně levné a jejich výhodou je naprosto hygienická čistota. Jednorázové použití je jistotou, že nedojde ke kontaminaci povrchů bakteriemi nebo patogeny, jednoduše se totiž utěrky vyhodí do koše a nevyžaduje se jejich praní. Šikovné jsou též při přípravě pokrmů, protože odstraňují ze smažených jídel přebytečný tuk, například z řízků nebo bramboráků.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý povlak v nakládaných okurkách nemusí znamenat plíseň. Často se jedná o přirozený jev
Zdroj obrázku: Freepik

Na uchovávání ovoce a zeleniny

Mohou se do nich utřít ruce při přípravě masa, aby neklouzal v ruce nůž a nehrozilo nebezpečí pořezání. Obdobně poslouží pro obalení mastné láhve na olej, aby nevyklouzla z rukou a nevylila se. Dobře poslouží při skladování ovoce a zeleniny, jednotlivé kusy se mohou do papírových utěrek zabalit, prodlouží se tak jejich trvanlivost, protože vstřebají do sebe nadbytečnou vlhkost ze vzduchu. Papírové utěrky najdou uplatnění též jako osvěžovače vzduchu, stačí do nich nakapat trochu oblíbených éterických olejů.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní procházky mohou být pro pejsky utrpení. Ochraňte svého mazlíčka před mrazem a štiplavou solí

Pozor na obrazovky i zrcadla

A kde raději papírové utěrky nepoužívat? Zejména při úklidu a utírání jemných povrchů. Papírové utěrky jsou vyrobeny z celulózy, kterou tvoří ztvrdlá vlákna, která mohou třením poškodit citlivé obrazovky monitorů nebo televize. Škrábance mohou vzniknout též na oknech nebo zrcadlech, pro tyto účely jsou vhodnější utěrky z mikrovlákna. Při úklidu papírovými utěrkami se mohou na skleněných površích navíc objevit vypadaná vlákna nebo šmouhy. Obdobně není vhodné utírat papírovými utěrkami čalounění nebo koberce, do kterých se mohou dostat celulózová vlákna.

Zdroj: https://www.rd.com/list/shouldnt-clean-with-paper-towels/
Přidat na Seznam.cz