Při home office je důležité nastavit pravidla a jasné hranice mezi prací a osobním životem

Při home office je důležité nastavit pravidla a jasné hranice mezi prací a osobním životem

Za poslední dva roky se stala práce z domova standardem u téměř většiny zaměstnavatelů. Prvotní představa vypadá jako naprostý ráj, ale opak může být pravdou. Pracovat v domácím prostředí není tak jednoduché. Můžeme z toho i pracovně vyhořet.

První dny home office mohou být jako splněný sen. Probouzet se těsně před začátkem pracovní doby a otevřít notebook ještě v posteli. Dojít si na nákup a pro balíček od kurýra, kdykoliv bude potřeba. Vždyť můžete vše dohnat večer.

Po pár dnech či týdnech dojdete ale k závěru, že docházka do kanceláře má svůj význam. Jste v prostředí bez rušivých elementů, máte práci jasně časově ohraničenou a večer máte čistou hlavu na osobní život. Existuje několik tipů, jak si práci z domova nastavit, aby se z ní nestalo učiněné peklo.

Vytvořte si domácí kancelář

Namítáte, že máte malý byt? Nevadí. Stačí určit místo, ve kterém budete řešit pracovní záležitosti a nic jiného. Bude to vaše pomyslná kancelář. Nebudete tam jíst, relaxovat a ani spát.

Zdroj obrázku: Freepik

To souvisí i s oděním během dne. Budete se lépe soustředit, pokud celý den nestrávíte v pyžamu. Každé ráno se převlékněte do oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně, ale zároveň v něm nebudete mít tendence polehávat. Některým ženám pomáhá si ráno nanést make-up bez ohledu na to, zda jdou do zaměstnání, nebo zůstávají doma. Pozorují, že jim i taková maličkost pomáhá v pracovní disciplíně a celkové efektivitě.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí králík se stane kamarádem celé rodiny, mnoho věcí ale potřebuje naučit

Stejně tak tento prostor oddělte od všech elementů, které by vás mohly rušit. Nesledujte při práci televizi a kontrolu sociálních sítí si nechte také na večer. Zkuste se v pracovní době nerozptylovat ani svými dětmi. Pomoci by mohl například předem vymyšlený program a pravidelné pracovní přestávky, kdy se dětem budete krátce věnovat a zároveň si dáte pauzu od práce.

Dodržujte pevnou pracovní dobu

Při home office je nejtěžší odlišovat pracovní a osobní život. Pokud se to včas nenaučíte, reálně nikdy pracovat nepřestanete. Budete myslet na to, že když máte práci doma, můžete ještě poslat nějaký ten e-mail a dodělat práci, u níž se blíží termín odevzdání. Tímto stylem fungování můžete dříve nebo později dokonce vyhořet. Jestli tomu chcete předejít, stanovte si fixní dobu, kdy začnete pracovat a kdy skončíte.

Zdroj: https://www.inc.com/larry-kim/9-tips-to-increase-productivity-in-your-home-office.html
Přidat na Seznam.cz