Při home office je důležité nastavit pravidla a jasné hranice mezi prací a osobním životem

Při home office je důležité nastavit pravidla a jasné hranice mezi prací a osobním životem

Za poslední dva roky se stala práce z domova standardem u téměř většiny zaměstnavatelů. Prvotní představa vypadá jako naprostý ráj, ale opak může být pravdou. Pracovat v domácím prostředí není tak jednoduché. Můžeme z toho i pracovně vyhořet.

První dny home office mohou být jako splněný sen. Probouzet se těsně před začátkem pracovní doby a otevřít notebook ještě v posteli. Dojít si na nákup a pro balíček od kurýra, kdykoliv bude potřeba. Vždyť můžete vše dohnat večer.

Po pár dnech či týdnech dojdete ale k závěru, že docházka do kanceláře má svůj význam. Jste v prostředí bez rušivých elementů, máte práci jasně časově ohraničenou a večer máte čistou hlavu na osobní život. Existuje několik tipů, jak si práci z domova nastavit, aby se z ní nestalo učiněné peklo.

Mohlo by vás zajímat:  Kočky přichystají svým majitelům nejedno nemilé překvapení. Mrtvé myši jsou ale jejich přirozenou součástí

Vytvořte si domácí kancelář

Namítáte, že máte malý byt? Nevadí. Stačí určit místo, ve kterém budete řešit pracovní záležitosti a nic jiného. Bude to vaše pomyslná kancelář. Nebudete tam jíst, relaxovat a ani spát.

Zdroj obrázku: Freepik

To souvisí i s oděním během dne. Budete se lépe soustředit, pokud celý den nestrávíte v pyžamu. Každé ráno se převlékněte do oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně, ale zároveň v něm nebudete mít tendence polehávat. Některým ženám pomáhá si ráno nanést make-up bez ohledu na to, zda jdou do zaměstnání, nebo zůstávají doma. Pozorují, že jim i taková maličkost pomáhá v pracovní disciplíně a celkové efektivitě.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství šéfkuchařů na rychlé oloupání vajec bylo odhaleno. Trik je pouze ve správné teplotě vody a rychlém pohybu

Stejně tak tento prostor oddělte od všech elementů, které by vás mohly rušit. Nesledujte při práci televizi a kontrolu sociálních sítí si nechte také na večer. Zkuste se v pracovní době nerozptylovat ani svými dětmi. Pomoci by mohl například předem vymyšlený program a pravidelné pracovní přestávky, kdy se dětem budete krátce věnovat a zároveň si dáte pauzu od práce.

Dodržujte pevnou pracovní dobu

Při home office je nejtěžší odlišovat pracovní a osobní život. Pokud se to včas nenaučíte, reálně nikdy pracovat nepřestanete. Budete myslet na to, že když máte práci doma, můžete ještě poslat nějaký ten e-mail a dodělat práci, u níž se blíží termín odevzdání. Tímto stylem fungování můžete dříve nebo později dokonce vyhořet. Jestli tomu chcete předejít, stanovte si fixní dobu, kdy začnete pracovat a kdy skončíte.

Zdroj: https://www.inc.com/larry-kim/9-tips-to-increase-productivity-in-your-home-office.html
Přidat na Seznam.cz