Potíže s otáčením bubnu v pračce mohou souviset s přeplněním nebo technickou závadou

Potíže s otáčením bubnu v pračce mohou souviset s přeplněním nebo technickou závadou

Pračka je samozřejmou součástí každé domácnosti. Dnešní ženy si již nedokážou představit život bez tohoto spotřebiče. Někdy však do pračky vložíme špinavé prádlo, nastavíme program a pak na pračku zapomeneme a zjistíme, že se buben vůbec netočí. Nemusíte však hned přemýšlet o koupi nové pračky, někdy lze tento problém snadno vyřešit.

Buben se na konci pracího cyklu neotáčí

Buben se obvykle otáčí během cyklů máchání a praní, ale pokud se na konci cyklu otáčí pomalu, nebo se neotáčí vůbec, může to být způsobeno například přetíženým bubnem. Buben je vybaven bezpečnostním mechanismem, který zjistí vyvážení náplně a poté spustí otáčení motoru. Pokud máte těžké oblečení nebo jeden kus těžkého materiálu, může to narušit vyvážení pračky a zabránit otáčení bubnu. Vyjměte těžší oblečení a zkontrolujte, zda se pračka opět roztočí.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte svému domovu řád a pusťte se do podzimního úklidu

Častou příčinou může být také závada na tlakovém spínači. Tlakový spínač dává bubnu signál, aby se začal otáčet, když zjistí, že z bubnu byla vypuštěna voda. Pokud je spínač zablokovaný, může dojít k poruše a pračka si myslí, že je v bubnu voda, i když tam ve skutečnosti žádná není. Spínač můžete vyjmout, vyčistit a zkusit to znovu. Pokud stále nefunguje, bude nutná jeho výměna.

Zdroj obrázku: Freepik

Buben se vůbec neotáčí

Pokud se buben pračky vůbec neotáčí bez ohledu na to, zda je v pracím, nebo máchacím cyklu, nejčastější příčiny jsou obvykle dvě: poškozený nebo opotřebovaný hnací řemen nebo se může jednat o poškozený nebo přetržený hnací řemen. To lze zkontrolovat tak, že se pokusíte buben otočit rukou, pokud nenarazíte na žádný odpor nebo pokud uslyšíte podivný zvuk, je řemen poškozený a je třeba jej vyměnit.

Mohlo by vás zajímat:  Do dveří lednice nepatří vejce, mléko ani sýry

Další příčinou mohou být opotřebované uhlíkové kartáče. Elektrický buben může být poškozený a uhlíkové kartáčky mohou být spálené nebo opotřebované. Přesto bude třeba vyměnit motor. Většinu oprav souvisejících s bubnem nelze provést svépomocí a je třeba využít služeb místního kvalifikovaného odborníka na opravy praček.

Zdroj: https://www.asurion.com/connect/tech-tips/fix-washer-wont-spin/
Přidat na Seznam.cz