Mol je zkázou každé kuchyně. Najdete ho na těchto místech a ve známých potravinách ho obvykle přinesete z obchodu

Mol je zkázou každé kuchyně. Najdete ho na těchto místech a ve známých potravinách ho obvykle přinesete z obchodu

Potravinový mol je nepřítel každé domácnosti. Místo, kde se ukrývá je kuchyně, kde dokáže napáchat mnoho škod. Řada potravin se kvůli jeho řádění stane nekonzumovatelná a o tedy na vyhození. Mnohdy přitom ani netušíme, že moli doma máme. Jak se tam vůbec vyskytnou a kde je hledat?

Prohlédněte temná místa

Základem je prohlédnout všechna temná místa ve spížích, skříňkách, ale také potravinových skříních. Právě to jsou lokace, kde se mohou nacházet. Obvykle je však neuvidíte se jenom tak potulovat po skříni, ale budou schováni v potravinách. Pokud je v některém balení najdete, je velmi pravděpodobné že budou kontaminované i ostatní balíky. A nezbývá než důkladná kontrola, nebo rovnou vyhození. To je obvykle nejlepší řešení, jelikož nakladená vajíčka jsou pouhým okem přímo v balení potravin často snadno přehlédnutelná.

Mohlo by vás zajímat:  Číslo na radiátoru udává rozsah teploty v místnosti. Pětka se nedoporučuje

Pozor na vaše nákupy

A kde se potravinoví moli vezmou ve vaší domácnosti? Často je velmi pravděpodobné, že si je přinesete z nákupů. Že se nacházejí v prodávaných potravinách v obchodech a vy si je nevědomky přemístíte do své kuchyně. Mezi nejčastější potraviny, kde se mohou nacházet, patří mouka, rýže, ale také ořechy, těstoviny či různé druhy sušeného ovoce. A i pokud mol v daném balení není viditelný, může být pravděpodobné, že zde už nakladl svá vajíčka.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomáhá hlavně prevence

Jak se vlastně molů v domácnosti zbavit? Pomohou různé spreje, které stačí nastříkat na riziková místa. Zde však pozor na kontaminaci potravin, což by mohlo být velmi rizikové. Další metodou je umístění potravin na několik hodin do mrazáku, jelikož hmyz teploty pod bodem mrazu nezvládne a zahyne. Třetí, poměrně osvědčená metoda, je čistě preventivní. Provoňte svůj domov, kuchyni ale i potravinové skříně přírodní vůní, kterou lidí často milují, ale potravinoví moli ji nesnášejí. Vhodné jsou populární bylinky, jako je třeba máta, jako je levandule, nebo například i šalvěj.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz