Žádná chemie z obchodu, květinám nejvíce prospěje prášek proti bolesti

Když si koupíte, nebo ještě lépe od někoho dostanete kytici, obvykle k ní bývá připevněný malý balíček s hnojivem, které má zajistit, že květiny ve váze vydrží déle čerstvé. Tato hnojiva obvykle prodlouží životnost kytic až trojnásobně. Pokud si ovšem kytici vyrábíte sami například z květin vypěstovaných na zahrádce, můžete podobného efektu docílit velmi jednoduše a levně. Stačí do vody ve váze rozmíchat několik tabletek aspirinu.

Pro květiny i pro vaše zdraví

Aspirin samozřejmě není hnojivem ani výživou pro rostliny, ale jeho použití má i jiné výhody než jen prodloužení životnosti krásné kytice na vašem stole. Jde-li vám pouze o květiny, raději si kupte hnojivo. Aspirin ve váze však prospěje nejen kytici, ale také vašemu zdraví. I když se vám toto tvrzení může zdát na první pohled poněkud zvláštní, je podložené nizozemským výzkumem.

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte svůj dřevěný skládek před hmyzem a plísněmi

Výzkum se zaměřoval primárně na hortenzie, jeho výsledky však lze bez obav vztáhnout také na příbuzné druhy květin. Rostliny v květináčích, ale i kytice ve váze totiž výrazně zvyšují vlhkost vaší domácnosti. Trpíte-li na suché oči, bolesti hlavy nebo vysušenou pokožku, vaše potíže mohou květiny přihnojené aspirinem snadno vyřešit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aspirin zlikviduje některé bakterie

I když aspirin není obecně pokládaný za antibiotikum, při perorálním užívání je schopen likvidovat některé druhy bakterií, které v lidském těle způsobují infekce a záněty. Podobně působí také po rozpuštění ve vodě.

  • Přidáte-li aspirin do vázy s kyticí, zlikviduje bakterie, které se podílejí na ovadání a hnědnutí květin. Neznamená to, že kytice zůstane čerstvá na věky věků, ale proces vadnutí bude trvat výrazně déle.
  • Přidáte-li aspirin do vody, kterou zaléváte pokojové rostliny, zlikviduje některé druhy bakterií, které napadají listy a květy. Účinek pochopitelně není stoprocentní, některé druhy bakterií jsou proti aspirinu imunní, ale aspirin je levný a netoxický, nemusíte se ho tedy bát využívat ani v domácnosti s malými dětmi či domácími zvířaty.
Mohlo by vás zajímat:  Na chemické odpuzovače zapomeňte. Celou zahradu před škůdci ochrání oblíbené bylinky

Stále jde o léčivo

I když je aspirin relativně nevinný, zejména ve srovnání se silnými antibiotiky a jinými medikamenty, je třeba mít na paměti, že jde o lék. Neměli byste ho tedy nechávat bez dozoru, máte-li děti. Aspirin byste také měli skladovat v lékárničce, nikoli u přípravků pro ošetřování květin, přestože ho používáte i při péči o ně.

Přidat na Seznam.cz