Žádná chemie z obchodu, květinám nejvíce prospěje prášek proti bolesti

Když si koupíte, nebo ještě lépe od někoho dostanete kytici, obvykle k ní bývá připevněný malý balíček s hnojivem, které má zajistit, že květiny ve váze vydrží déle čerstvé. Tato hnojiva obvykle prodlouží životnost kytic až trojnásobně. Pokud si ovšem kytici vyrábíte sami například z květin vypěstovaných na zahrádce, můžete podobného efektu docílit velmi jednoduše a levně. Stačí do vody ve váze rozmíchat několik tabletek aspirinu.

Pro květiny i pro vaše zdraví

Aspirin samozřejmě není hnojivem ani výživou pro rostliny, ale jeho použití má i jiné výhody než jen prodloužení životnosti krásné kytice na vašem stole. Jde-li vám pouze o květiny, raději si kupte hnojivo. Aspirin ve váze však prospěje nejen kytici, ale také vašemu zdraví. I když se vám toto tvrzení může zdát na první pohled poněkud zvláštní, je podložené nizozemským výzkumem.

Výzkum se zaměřoval primárně na hortenzie, jeho výsledky však lze bez obav vztáhnout také na příbuzné druhy květin. Rostliny v květináčích, ale i kytice ve váze totiž výrazně zvyšují vlhkost vaší domácnosti. Trpíte-li na suché oči, bolesti hlavy nebo vysušenou pokožku, vaše potíže mohou květiny přihnojené aspirinem snadno vyřešit.

Mohlo by vás zajímat:  Díky správnému prořezání na podzim bude angrešt příští sezónu obsypaný plody
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aspirin zlikviduje některé bakterie

I když aspirin není obecně pokládaný za antibiotikum, při perorálním užívání je schopen likvidovat některé druhy bakterií, které v lidském těle způsobují infekce a záněty. Podobně působí také po rozpuštění ve vodě.

  • Přidáte-li aspirin do vázy s kyticí, zlikviduje bakterie, které se podílejí na ovadání a hnědnutí květin. Neznamená to, že kytice zůstane čerstvá na věky věků, ale proces vadnutí bude trvat výrazně déle.
  • Přidáte-li aspirin do vody, kterou zaléváte pokojové rostliny, zlikviduje některé druhy bakterií, které napadají listy a květy. Účinek pochopitelně není stoprocentní, některé druhy bakterií jsou proti aspirinu imunní, ale aspirin je levný a netoxický, nemusíte se ho tedy bát využívat ani v domácnosti s malými dětmi či domácími zvířaty.

Stále jde o léčivo

I když je aspirin relativně nevinný, zejména ve srovnání se silnými antibiotiky a jinými medikamenty, je třeba mít na paměti, že jde o lék. Neměli byste ho tedy nechávat bez dozoru, máte-li děti. Aspirin byste také měli skladovat v lékárničce, nikoli u přípravků pro ošetřování květin, přestože ho používáte i při péči o ně.

Přidat na Seznam.cz