Přetopený interiér může fíkus i zabít. Během zimy potřebuje oblíbená pokojovka zvláštní péči

Přetopený interiér může fíkus i zabít. Během zimy potřebuje oblíbená pokojovka zvláštní péči

Fíkovník drobnolistý nebo také fíkus malolistý či benjamin patří mezi nejoblíbenější pokojovky vůbec, protože dobře vypadá, nepotřebuje přílišnou pozornost a ještě funguje jako přírodní čistička vzduchu. Jsou ale chvíle, kdy oblíbený fíkus začne abnormálně shazovat listy a hrozí, že zcela uhyne. O jaký problém se jedná a jak jej řešit, aby nedošlo ke ztrátě milované rostliny? Stačí opravdu málo a zase se olistí, zimní období je náročné pro každou pokojovku.

Fíkus v každé domácnosti

Ficus benjamina je latinský název pro populární hrnkovou dřevinu, která nechybí v rodinných domcích, v bytech, ale ani v kancelářském prostředí. Proč je tento druh tolik populární? Především má pěkný vzhled se sytě zelenou barvou, která kontrastuje s žíháním. Benjamin se používá též jako bonsaj, ale ve svém přirozeném prostředí dorůstá až do výšky 30 metrů. Další výhodou je nenáročnost této rostliny a bezpochyby také fakt, že funguje jako přírodní čistička vzduchu, která likviduje z ovzduší formaldehyd a jiné agresivní chemické látky, jako jsou benzen a trichloretylen.

Mohlo by vás zajímat:  Prošlé léky patří k likvidaci, riziko možných nežádoucích účinků se nevyplatí pokoušet
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na průvan a radiátory

Fíkus je krásný a záplava jeho listů je doslova potěchou pro oči, ale v podzimním období může začít ve velkém opadávat. Listy tmavě zelené barvy nebo zeleno-žluté barvy najednou mohou seschnout, zhnědnout a opadnout. Co v takové chvíli dělat? Především je nutné dbát na správné umístění fíkusu, má rád slunná místa s pokojovou teplotou a pravidelnou zálivku. Při přelévání může žloutnout. Na podzim pak dochází k obměně listů, což je přirozený proces. Se startem topné sezóny ale může trpět, nesnese průvan a ani naplno puštěné radiátory.

Mohlo by vás zajímat:  Kukuřičný škrob není jen obyčejná kuchyňská přísada. Skvěle pomůže při úklidu nebo kosmetice

Benjamin potřebuje vlhký vzduch

Na přelomu pozdního podzimu a zimy bývá opadávání listů masivní, je to reakce na menší množství slunečních paprsků a vyšší teplotu spojenou s abnormální suchostí vzduchu. V daný okamžik rozhodně není namístě benjamin zahnojit, protože tento čas je klidovou fází. Zálivka se musí omezit, rostlinu je třeba postavit mimo dosah radiátoru, ideálně do rohu. Listy se musí očistit od prachu a systematicky stříkat pomocí rozprašovače. K tomu je potřeba myslet na to, že fíkus nesnáší průvan a nesmí být v blízkosti dveří nebo otevřených oken.

Zdroj: https://www.thespruce.com/winter-ficus-care-1902799
Přidat na Seznam.cz