Píst nebo šroub? Jak se orientovat v typech kompresorů?

Píst nebo šroub? Jak se orientovat v typech kompresorů?

Žádná jen trochu vybavenější dílna se neobejde bez zdroje tlakového vzduchu. Ten se ale koneckonců hodí i mimo dílnu, při údržbě rodinného domu, zahrady apod. Koupě kompresoru se z tohoto pohledu zdá celkem logickým krokem, ne každý se ale v jejich typech dostatečně orientuje. Jaké základní typy kompresorů tedy můžeme na trhu potkat?

Šrouby a písty

Dva základní typy kompresorů jsou kompresory šroubové a kompresory pístové. Začít bude lepší u těch prvně jmenovaných. Jedná se totiž o zařízení, která disponují opravdu velkým výkonem a k tomu se u nich díky principu fungování nevyskytují tlakové rázy, což je jistě pozitivní. Je ale třeba mít na paměti, že se jedná o kompresory vhodné do profesionálních nebo alespoň poloprofesionálních dílen. Jestliže sháníte kompresor, kterým občas nafouknete dětem míč nebo v létě matraci, na šroubové kompresory zapomeňte.

Mohlo by vás zajímat:  "Když je otevřeno pár hodin, nechám bordel před branou, ukliďte ho sami," sdělil jsem vedoucí sběrného dvora

Pístové kompresory jsou pro domácí použití mnohem vhodnější. Jejich obecnou nevýhodou jsou již zmíněné rázy a vzhledem k povaze pohybů jednotlivých částí i nižší životnost. Oba parametry ale mají význam pouze při profesionálním používání. Pístové kompresory jsou pro běžné domácí a „kutilské“ naprosto dostačující.

Význam vzdušníku

S výkonem kompresoru souvisí i přítomnost tzv. vzdušníku. Jedná se o nádobu, která je vlastně zásobníkem tlakového vzduchu pro případ, že to samotný kontinuální provoz kompresoru nebude schopen potřebný tlak dodávat. Pro zmíněné nafukování míčů a podobné aplikace se bez něj jistě obejdete, pro náročnější aplikace, mezi které už patří i připojení pneumatického nářadí, se ale vzdušník rozhodně vyplatí.

Mohlo by vás zajímat:  Některé balkonové a pokojové rostliny nejsou vhodné do míst, kde se pohybují kočky

Kompresor s olejem nebo bez

Další dělení typů kompresorů je možné provést podle toho, zda využívají olej. Podle toho dělíme kompresory na bezolejové a olejové. Ty první mají výhodu ve snazší údržbě, platí za to ale kratší životností a vyšší poruchovostí. Olejové kompresory to mají logicky přesně naopak.

Přidat na Seznam.cz