Píst nebo šroub? Jak se orientovat v typech kompresorů?
Žádná jen trochu vybavenější dílna se neobejde bez zdroje tlakového vzduchu. Ten se ale koneckonců hodí i mimo dílnu, při údržbě rodinného domu, zahrady apod. Koupě kompresoru se z tohoto pohledu zdá celkem logickým krokem, ne každý se ale v jejich typech dostatečně orientuje. Jaké základní typy kompresorů tedy můžeme na trhu potkat?
Šrouby a písty
Dva základní typy kompresorů jsou kompresory šroubové a kompresory pístové. Začít bude lepší u těch prvně jmenovaných. Jedná se totiž o zařízení, která disponují opravdu velkým výkonem a k tomu se u nich díky principu fungování nevyskytují tlakové rázy, což je jistě pozitivní. Je ale třeba mít na paměti, že se jedná o kompresory vhodné do profesionálních nebo alespoň poloprofesionálních dílen. Jestliže sháníte kompresor, kterým občas nafouknete dětem míč nebo v létě matraci, na šroubové kompresory zapomeňte.
Pístové kompresory jsou pro domácí použití mnohem vhodnější. Jejich obecnou nevýhodou jsou již zmíněné rázy a vzhledem k povaze pohybů jednotlivých částí i nižší životnost. Oba parametry ale mají význam pouze při profesionálním používání. Pístové kompresory jsou pro běžné domácí a „kutilské“ naprosto dostačující.
Význam vzdušníku
S výkonem kompresoru souvisí i přítomnost tzv. vzdušníku. Jedná se o nádobu, která je vlastně zásobníkem tlakového vzduchu pro případ, že to samotný kontinuální provoz kompresoru nebude schopen potřebný tlak dodávat. Pro zmíněné nafukování míčů a podobné aplikace se bez něj jistě obejdete, pro náročnější aplikace, mezi které už patří i připojení pneumatického nářadí, se ale vzdušník rozhodně vyplatí.
Kompresor s olejem nebo bez
Další dělení typů kompresorů je možné provést podle toho, zda využívají olej. Podle toho dělíme kompresory na bezolejové a olejové. Ty první mají výhodu ve snazší údržbě, platí za to ale kratší životností a vyšší poruchovostí. Olejové kompresory to mají logicky přesně naopak.