Kávová nebo čajová sedlina končí většinou na dně koše. Víme, proč to nikdy nedělat

Kávová nebo čajová sedlina končí většinou na dně koše. Víme, proč to nikdy nedělat

Většina z nás si spojuje čajovou a kávovou sedlinu se zbytečným odpadem – vyhazujeme je bez přemýšlení. To je chyba, protože jak se ukázalo, můžeme je použít při kosmetické péči i při jednoduchých domácích pracích. Neuhádnete, k čemu ještě můžou být užitečné.

Hnojivo pro rostliny

Čajová sedlina je bohatá na mnoho živin a můžete z ní úspěšně připravit hnojivo pro rostliny, zejména ty, které jsou mimořádně citlivé na nemoci nebo jsou oslabené. Poskytne rostlinám spoustu živin, oživí substrát a zajistí optimální vlhkost půdy. Kávová sedlina je bohatá na organické kyseliny, antibakteriální třísloviny a éterické oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek pitné vody představuje vážný globální problém. Začít může každý u sebe už dnes

V kávové sedlině je také množství minerálů jako dusík, draslík, mangan, fosfor, vápník a železo. Nejvyšší koncentrace těchto složek se nachází v bílém a zeleném čaji, černý čaj jich má mnohem méně. Čajová sedlina může být použita pro výživu zahradních i interiérových rostlin. Pro zahradní rostliny stačí sedlinu posypat kolem rostliny a zahrabat do země.

Zdroj obrázku: Freepik

Čajová sedlina v kosmetice

Čajová sedlina se vyplatí používat i při péči o domácnost. Dále si z ní můžete připravit masku na obličej nebo na oteklé oči. Maska na obličej se nejlépe připravuje ze zeleného čaje. K tomu stačí uvařit jednu polévkovou lžíci čaje, nechat zchladit a do infuze přidat polovinu zralého banánu a lžíci přírodního jogurtu. Výslednou masku aplikujte na obličej a nechte působit asi 20 minut.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění lednice krok za krokem. Správný postup ji zbaví nečistot a zápachu

Dokonale zvlhčuje pokožku, je bohatým zdrojem antioxidantů a mohou ji úspěšně používat i majitelé velmi citlivé pokožky. Pro přípravu domácích masek pro oteklé a unavené oči stačí uvařit dva čajové sáčky v půl sklenici vařící vody. Když infuze vychladne, můžeme ji vložit do chladničky, aby byla zcela studená, a poté do ní ponořit dva kosmetické tampony. Ty položte na víčka a nechte působit asi 20 minut.

Zdroj: https://www.treehugger.com/ways-to-reuse-coffee-grounds-tea-leaves-4864144
Přidat na Seznam.cz