Přestaňte topit právě teď. Jak na to, aby rostliny netrpěly

Přestaňte topit právě teď. Jak na to, aby rostliny netrpěly

S klesajícími venkovními teplotami začíná v domácnostech topná sezóna a radiátory sálají naplno. Zatímco obyvatelé domácností se z tepla radují, o dost menší nadšení projevují hrnkové rostliny, které ve vysušeném a teplém ovzduší neskonale trpí. Šok z náhlých teplotních změn pro ně může skončit fatálně, mohou žloutnout i zcela odumřít. Jakým způsobem pečovat o pokojovky v zimním období a jak jim nastavit optimální podmínky k životu?

Nejnáročnější období v roce

Málokdo tuší, že pro interiérovou vegetaci nastává v zimě nejsvízelnější období, protože v bytech a domech je příliš suchý a teplý vzduch, během větrání pak nastávají výkyvy teplot a průvan. Všechny tyto vlivy jsou pro zranitelné rostliny velmi obtížně zvládnutelné. Před zahájením topné sezóny je proto nutné přemístit květníky tak, aby pokojovky netrpěly, nezbytné je též upravit množství každodenní zálivky.

Mohlo by vás zajímat:  Ložnice v boho stylu? Útulná, originální a na první pohled nesourodá
Zdroj obrázku: Freepik

Agáve nebo juce topení nevadí

Ještě než se začne se stěhováním truhlíků, květníků a nádob, je dobré se podívat na pěstované druhy. Některé totiž horko a suchý vzduch zvládnou, protože pocházejí z pouštních oblastí nebo se přizpůsobily. Jedná se zejména o sukulenty, které nemívají ani v panelákových bytech potíže přezimovat. Umístění nedaleko radiátoru neublíží agáve, aloe vera, kořenokvětce, ananasu, echevérii, která je známá pod jménem dužnatka, tlustici, juce, kolopejce nebo sansevieriím a africkým fialkám. Naopak teplý a suchý vzduch nesvědčí kaktusům, které zimují při 10 stupních Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany mají v našich domovech místo již po staletí. Jako symbol ochrany jsou využívány dodnes

Do chladu? Rozhodně!

A které rostliny vyžadují při zimování chlad? Přemístit se musí fuchsie, kamélie, oleandry nebo citrusy. Vhodné jsou prostory s teplotami 5 až 10 stupňů Celsia. Pozor je nutné dát i na podlahové vytápění, které nevadí amarylkám nebo africkým fialkám. Ostatní rostliny se musí přemístit tak, aby nebyly v dosahu topného tělesa, například do rohu. Neméně důležitá je každodenní zálivka, rostliny původem z tropických oblastí se musí zvlhčovat pomocí rozprašovače.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-stop-radiator-turning-plant-leaves-brown
Přidat na Seznam.cz