Dřevěné podlahy jsou nadčasové a krásné. Se správnou péčí budou vypadat roky jako nové

Dřevěné podlahy jsou nadčasové a krásné. Se správnou péčí budou vypadat roky jako nové

Dřevěné podlahy patří mezi oblíbenou pokládku. Udržují teplo, jsou pevné, vydrží mnoho let a vypadají hezky. Jak se o ně starat a čistit je, abyste je neponičili a aby dlouhá léta sloužily? Jestli chcete prodloužit životnost dřevěných parket, je nutné jim občas dopřát speciální přípravky.

Nemusíte kupovat drahé přípravky, které stejně nefungují

Na ošetření dřevěných podlah vám bude stačit obyčejná voda nebo terpentýn. Stačí do něj namočit měkký hadřík a podlahu poctivě vytřít. Můžete použít tekutou pastu, která poskytne nejlepší ošetření. Po uschnutí jen vyleštěte. Pokud máte podlahy hodně špinavé, je nutné sáhnout po agresivnějších prostředcích, které špínu odstraní. Můžete smíchat benzín a terpentýn v poměru 1 : 1. Touto směsí vyčistěte podlahu a poté použijte pastu a nakonec vyleštěte.

Zaschlé skvrny můžete odstranit pomocí speciální žiletky nebo ocelového kousku. Čaj nebo káva tak půjdou rychleji dolů. Musíte ale dávat pozor, abyste podlahu nepoškrábali. Nakonec naneste pastu a vyleštěte. Pokud máte podlahu nově naolejovanou a objevila se skvrna, můžete nanést odstraňovač skvrn. Pokud ale skvrny zůstanou, můžete je obrousit papírem a poté naneste další vrstvu oleje. Nakonec podlahy vytřete a vyleštěte.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte sbohem věčně zamlženým oknům. Malá dekorace na parapetu sníží problém na minimum
Zdroj obrázku: Freepik

Dřevěné parkety stačí otřít hadříkem namočeným ve vodě

Pokud máte dřevěnou podlahu nalakovanou, stačí nanést voskovou pastu, která se používá na karoserie. V případě, že máte mezi parketami dutiny, můžete je vyplnit tmelem a upravit si barvu podle podlahy. Jestli máte poškrábanou podlahu, můžete rýhy zamaskovat speciálními fixy na dřevo, které se prodávají také v různých barvách. Na trhu najdete také rychleschnoucí laky, které můžete aplikovat na jakékoli dřevo.

Pokud najdete na podlaze hlubší dutiny, je nutné vzít vosk nebo tmel, ale dávejte pozor, abyste vybrali správný odstín. Po jeho ztvrdnutí je nutné přebytek „seškrábnout“ špachtlí a uhladit buď brusným papírem, nebo ocelovou vlnou. Poté nalakujte. Dřevěné panely můžete otírat vlhkým hadříkem. Nezapomeňte používat lešticí přípravek, který dodá nejen lesk, ale ochrání podlahu před větším poškozením.

Zdroj: https://www.tomsofmaine.com/good-matters/natural-products/try-diy-laundry-detergent-for-a-fun-eco-friendly-project
Přidat na Seznam.cz