Přesazování rostlin má několik pravidel. Málokdo ví, že záleží také na denní době

Přesazování rostlin má několik pravidel. Málokdo ví, že záleží také na denní době

Přesazování pokojových nebo balkonových rostlin je pro mnoho lidí příjemnou povinností, při které se odreagují. V květináči můžete pěstovat mnoho druhů rostlin. Po nějaké době každá z nich bude potřebovat do většího květináče anebo bude potřebovat novou půdu. Čerstvý substrát a nový květináč jsou pouze dva faktory k úspěchu. Na čem dalším při přesazování záleží?

Kdy pokojové rostliny přesadit?

Nejlepším obdobím pro přesazování rostlin v květináči je většinou jaro (únor). Vhodný je ale také podzim. Nejvíce záleží na rostlinách samotných. Jakmile uvidíte, že rostlina potřebuje nutně přesadit, neměli byste dlouho čekat. Neměli byste to ale také provádět v době květu, jinak byste rostlinu mohli zahubit.

Mohlo by vás zajímat:  Mastné skvrny mohou zmizet stejně rychle, jako vznikly. Stačí použít správné prostředky

Jak poznat, že rostlina potřebuje přesadit? Poznáte to podle opadávání listů, žloutnutí listů, zpomalení růstu, ztráty stability (u vysokých rostlin), okamžitého odtoku vody při zalévání nebo mnoha malých výhonků, které se nevejdou do květináče. Díky tomu snadno a rychle zjistíte, co vaše rostlina potřebuje, aby byla zdravá, krásná a bujně rostla.

Zdroj obrázku: Freepik

V jakou denní dobu rostliny přesazovat?

Budete se divit, ale denní doba je pro přesazování velmi důležitá. V určité době se totiž může rostlina lépe regenerovat a reagovat na přesazení. Pro pokojové nebo balkonové rostliny je nejlepší ráno, nebo večer. Díky tomu nebudete rostliny vystavovat vysokým teplotám, když nebudou chráněné půdou. Teplota vzduchu by se měla pohybovat mezi 15 a 20 stupni.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z přírodních živlů či zlodějů? Chraňte dobře svůj majetek!

Pro přesazování je také dobré zvolit dny, kdy bude pod mrakem a teplota vzduchu bude stabilní. Teplotní skoky nejsou pro čerstvě přesazené rostliny dobré. Až budete rostlinu přesazovat, měli byste také důkladně zkontrolovat kořeny. Jestli budou některé suché nebo shnilé, můžete je při této příležitosti odstranit. Zároveň uvidíte, zda rostlinu nenapadla plíseň nebo hniloba.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/shgen/best-times-for-transplanting.htm
Přidat na Seznam.cz