Přesazení vdechne rostlinám nový život. Myslet je třeba pouze na několik pravidel

Přesazení vdechne rostlinám nový život. Myslet je třeba pouze na několik pravidel

Přesazování hrnkových rostlin není nic náročného, ale i u takové činnosti mohou snadno vzniknout chyby, které pak mohou stát rostliny život. Květiny by měly mít nejen kvalitní půdu, ale také podmínky vhodné ke kvetení. Proto pamatujte na pár důležitých bodů, které se vám budou při přesazování hodit. Díky nim nebudou vysychat listy a také můžou urychlit růst rostlin.

Bytová dekorace, o kterou je třeba pečovat

Hrnkové květiny jsou krásnou dekorací, ale musíte se o ně také pečlivě starat. Rostliny v květináčích můžete mít v obývacím pokoji, stejně jako v kuchyni nebo na venkovním parapetu. Záleží na druhu rostliny a podmínkách, které potřebuje. Některé z nich mohou také vyčistit vzduch, jiné zase jinak ovlivní naše zdraví. Kdy je ale nejlepší hrnkové rostliny přesazovat?

Nejvhodnější doba pro většinu rostlin je na jaře. Příroda ožívá, rostlinám končí období vegetačního klidu a budou růst. Přesazování je pro květiny nezbytné, protože si brzy z půdy vezmou veškeré živiny a ta už pak nenabízí dostatek důležitých látek. Zkontrolujte nejdříve, jaké rostliny potřebují přesadit. Není to tak, že byste to museli dělat u všech. Mladé květiny přesazujte jednou z rok, ty starší stačí přesazovat jednou za 2–3 roky.

Mohlo by vás zajímat:  Převislé muškáty ozdobí balkón od jara až do prvních mrazů
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou důvody k přesazování?

Abyste rostlinám zajistili vhodné podmínky, je nutné sledovat nejen listy, ale také kořeny. Podle nich můžete poznat, jestli rostlina potřebuje přesadit. Jestliže rostlině žloutnou listy, kořeny vyčuhují ze dna květináče nebo vidíte, že je rostlinka nemocná, zkuste ji jednoduše přesadit do větší nádoby. Získá druhý dech a budete se z ní moci ještě dál těšit.

Vysoké pokojové rostliny nemusíte přesazovat téměř vůbec, protože stačí pouze vyměnit vrchní vrstvu zeminy. Rostliny se díky přesazování budou rychleji regenerovat. Ještě před samotným přesazením byste rostlinu měli zalít, vždy zvolte o něco větší květináč než je předchozí, a vybírejte kvalitní substrát, který zajistí květinám dostatek živin.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/plant-care-repotting
Přidat na Seznam.cz