Vyhodit po odkvětu cibulky narcisů je chyba. S trochou péče vyrostou každý rok znovu

Narcisy jsou velmi oblíbenými cibulovinami, které kvetou obvykle do poloviny května. Setkat se ale můžeme i s červnovými květy. Po odkvětu ztratí svůj krásný vzhled a mnoho lidí je poté vyhodí do koše. Co byste správně měli dělat s narcisy po odkvětu? Podívejme se na to.

Co jsou narcisy?

Narcis je cibulnatá a vytrvalá rostlina, která může dorůst až do výšky 40 centimetrů. Květy mají žlutou nebo bílou barvu a velmi specifický tvar. Okvětní lístky jsou špičaté a tvoří malý pohár. Díky tomu také přitahují mnoho druhů hmyzu. Ve volné přírodě je můžete potkat ve Španělsku a Portugalsku. Podle některých je rostlina symbolem naděje a nového života.

Jak pečovat o narcisy po odkvětu?

Narcisy kvetou jen od poloviny května do začátku června. Pamatujte, že se jedná o trvalky. Po jejich odkvětu je proto nemusíte hned vyhazovat. Cibulky narcisů by měly zůstat v půdě až do konce června. Odstraňte jen stonek a květy. Rostlinu zalévejte s mírou, ale pravidelně. Na konci června vyjměte cibulky z půdy a uložte je na suché místo (asi na tři týdny), aby uschly.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené muškáty nejsou pouhou okrasou balkonů. Málokdo zná jejich léčivé schopnosti
Zdroj obrázku: Freepik

Cibulky můžete skladovat na tmavém a suchém místě až do podzimu. Na podzim je můžete znovu vysadit zpět do záhonů. Zahradníci doporučují, aby se cibulky skladovaly v papírových sáčcích posypané tenkou vrstvou písku a pilin (kvůli absorpci vlhkosti). Použít můžete také protiplísňový prostředek, jestli jim chcete zaručit přežití do další sezóny.

Měli bychom každý rok vykopávat cibulky narcisů?

Cibulky narcisů jsou mrazuvzdorné, a proto je nemusíte na zimu vyndávat ze země. Stačí, když je vyhrabete z půdy jednou za tři až čtyři roky. Díky tomu získáte bujnější květy a lepší zdraví rostlin. Jakmile ztratí rostliny své krásné květy a začnou uvadat, měli byste je po skončení sezóny vykopat a nechat odpočinout mimo záhon. Díky tomu budete mít na jaře krásné záhony a nebudete muset každý rok kupovat nové cibulky narcisů.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/keep-narcissus-bulbs-after-flowering-42406.html
Přidat na Seznam.cz