Přesazení podpoří pokojové rostliny v růstu a dodá jim novou energii

Přesazení podpoří pokojové rostliny v růstu a dodá jim novou energii

Pokojové rostliny nám poskytují možnost, jak našemu obydlí vdechnout život. Zkrášlují ho a některé jsou ještě k tomu zdraví prospěšné třeba tím, že pročišťují domácí vzduch. I o tyto rostliny je ale potřeba se starat, krom pravidelného zalévání a jiné běžné údržby je zásadní přesazování. Právě to zajistí, že se vaší rostlině bude dobře dařit. Jak na to?

Proč je potřeba pokojové rostliny přesazovat

Tím, že mají pokojové rostliny pouze omezený prostor pro svůj růst, je podstatné, abychom jim poskytli dostatečně velký květináč. Jinak by se také mohlo stát, že kořeny začnou být zasukované nebo se rostlina z květináče vyvrátí. Je tedy logické, že jak rostlina stárne a roste, bude potřebovat více místa pro svůj život. Stejně jako se květina táhne do prostoru, stejně tak se rozšiřují i její kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Se správným postupem není žehlení košile žádná věda

Také je důležité zajistit zeleni potřebné živiny. V půdě v květináči neprobíhají ty stejné přirozené procesy jako v té venkovní. Musíme tak živiny doplnit uměle například právě obnovou hlíny, protože si je rostlina v průběhu času vyčerpá.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy je k přesazování vhodná doba

Každá rostlina může mít ideální období pro přesazování trochu jiné. Celkově se ale tento úkon provádí, když je rostlina v přechodném období, aby utrpěla co nejmenší šok. V tuto chvíli v ní totiž probíhá nejméně procesů. Pro většinu rostlin je tímto obdobím jaro. Zároveň jim tak poskytnete dostatek energie pro novou sezónu.

Mohlo by vás zajímat:  Ostružinová tinktura vyžene nachlazení z těla. Podle jednoduchého receptu si ji každý připraví do zásoby

Co se četnosti přesazování týče, u mladých rostlin, které rychle rostou, se doporučuje přesazovat každý rok. Naopak u těch starších stačí obnovu hlíny provést jednou za pár let. Je také několik indikátorů, které vám prozradí, jak moc je přesazování akutní. Mezi ně patří například žloutnutí listů, vyčuhování kořenů z květináče či celkové neprospívání rostliny.

Před přesazováním si také vždy zjistěte, jaké podmínky jsou zrovna pro konkrétní rostlinu vhodné.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/plant-care-repotting
Přidat na Seznam.cz