Všechny zbytky z kuchyně lze zpracovat a snížit tak množství odpadu

Všechny zbytky z kuchyně lze zpracovat a snížit tak množství odpadu

Vyhazování a nespotřebovávání potravin je jedním z velkých problémů většiny pokročilých zemí. Tímto postupem navíc netrpí jen životní prostředí, ale i naše peněženka. Způsobů, jak i na první pohled nevyužitelné zbytky zpracovat, je přitom mnoho.

Se spoustou zbytků si poradíte již v kuchyni

Ať už jde o zbytek brambor od večeře, jejich slupky, nebo zdánlivě nepoužitelné odřezky zeleniny, všechny tyto části můžou vytvořit další výživné jídlo.

Co se brambor týče, pokud vám nějaké množství zbyde, ale už nevíte, co k nim, stačí přidat prakticky cokoli, co v lednici zrovna máte. Do směsi můžete dát uzeninu, sýr, smetanu či zeleninu a vytvoříte tak chutnou večeři z jednoho hrnce. Slupky brambor pak můžete potřené olejem a posypané solí vložit do trouby a vytvořit si tak chutnou svačinu třeba ke sledování televize.

Mohlo by vás zajímat:  Po zimě je důležité trávník obnovit a připravit na novou sezónu

Odřezků od zeleniny či slupek od cibule se také hned nezbavujte. Naopak si je schovávejte do mrazáku, a až jich budete mít dostatek, udělejte z nich zeleninový vývar. Ten pak můžete rozlít do formiček na led a vzniknou vám tak krásné porce například do omáček.

Zdroj obrázku: Freepik

Neobvyklá využití ve vaší domácnosti

Pokud jste milovníkem ovoce, slupek od banánů či mandarinek jistě vyhodíte mnoho. Nemusí tomu ale být tak. Právě tyto části ovoce jsou totiž skvělým hnojivem. Vložte slupku do květináče či na zahradu a vaše rostliny vám poděkují za nový zdroj živin. V případě, že nejste milovník flóry, podobné slupky se dají využít i k přípravě domácích čisticích prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší parťák do ložnice: tchynin jazyk pomůže lépe usnout, na oplátku mu stačí málo

Skořápky od vajec se také dají znovu využít. Můžete je nadrtit a nasypat do hlíny, která pak bude obohacená o důležité prvky. Pokud žijete například na farmě nebo máte v okolí slepice, skořápky se jim často dávají. Ale opatrně, musí být pořádně vymyté, jinak by se mohlo stát, že začnou pojídat i svá vlastní čerstvá vajíčka.

Zdroj: https://www.livspace.com/in/magazine/11-ways-reuse-kitchen-waste
Přidat na Seznam.cz