Přesahující větve jsou věčným bodem sousedských rozepří. Zákon stanovuje jasný postup

Přesahující větve jsou věčným bodem sousedských rozepří. Zákon stanovuje jasný postup

Neshody se sousedy jsou něco, co si nepřeje nikdo z nás. Ne vždy je možné se jim vyhnout. Jedním z nejčastějších konfliktů mezi sousedy jsou větve stromů, které přesahují na sousední pozemek. Je namístě si položit otázku, jestli můžete větve sousedova stromu ořezat, či nikoli. Nejlepším způsobem, jak větve odstranit, je domluva se sousedem. Pokud domluva nefunguje, můžete podniknout další kroky. Jedním z nich bývá dopis.

Odvolání na zákon

Pokud se jedná o opakující se problém a domluva se sousedem stále není možná, může se vlastník pozemku, do kterého větve přesahují, odvolat na zákon § 1016 nového občanského zákoníku, který říká, že pokud vlastník stromu v přiměřené době neodstraní větve ze sousedního pozemku, smí vlastník tohoto pozemku větve šetrným způsobem a ve správnou roční dobu odstranit. Je potřeba upozornit, že pokácení celého stromu nebo keře smí provést pouze se souhlasem majitele. Pokud by byla řeč o plodech, které spadly na pozemek vlastníka pozemku, je zákonem ustanoveno, že tyto plody již nepatří majiteli stromu, ale majiteli druhého pozemku.

Mohlo by vás zajímat:  Na zahradě se rádi zabydlí mlsní mravenci. Chyťte je do pasti, nebo chytře vyžeňte
Zdroj obrázku: Freepik

Žádost o kácení sousedových stromů

Všechny porosty, které na zahradě máme, by měly být vysazeny v dostatečné vzdálenosti od sousedova pozemku. Často se ale stává, že právě větve nebo živý plot zasahují na sousední pozemek. Vlastník těchto porostů může vstoupit na zahradu souseda za účelem odstranění větví nebo porostů, které přesahují z jeho zahrady. Vlastník pozemku, na který přesahují větve, nemůže bránit ve vstupu vlastníkovi stromu, který jde větve odstranit. Pokud majitel pozemku zjistí jakékoli poškození z důvodu řezání větví, může požadovat náhradu po majiteli stromu.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční použití čajových sáčků vypadají bizarně, ale hospodyňky na ně nedají dopustit

Forma dopisu o prořezávání větví

Pokud se chystáme psát sousedovi dopis o prořezávání větví, měl by obsahovat datum a místo vyhotovení této žádosti, údaje o vlastnících obou pozemků, odůvodnění, proč chceme větve odstranit, datum, dokdy mají být větve odstraněny, a podpis žadatele.

Zdroj: https://www.findlaw.com/realestate/neighbors/conflicts-involving-trees-and-neighbors.html
Přidat na Seznam.cz