Přebytečné PET lahve lze využít jako zajímavé květináče

Přebytečné PET lahve lze využít jako zajímavé květináče

Ceny všech výrobků rostou do nebes a nejinak je tomu u zahradnických potřeb, které bývají považovány za lukrativní zboží, za které lidé utratí hodně peněz, protože je zahradničení baví. Jenže dávat stovky korun za květináč nebo truhlík? Zcela zbytečné, veškeré tyto nádoby si lze snadno vyrobit svépomocí z obyčejných PET lahví, které by jinak skončily v popelnici na tříděný odpad. Jak si vyrobit unikátní nádoby, které budou sousedky závidět?

Radost z odpadu

Plastové lahve se objevují v každé domácnosti, protože se v nich prodávají různé druhy nealkoholických nápojů, sirupů nebo jiných tekutin. PET lahve jsou všudypřítomné a většina spotřebitelů je svědomitě třídí, jsou lehké a mají oproti skleněným lahvím výhodu, že se snadno přenáší. Existují různě barevné s ohledem na obsah, protože některé nápoje, například pivo, musí mít neprůhledný obal. Plastové lahve se vyrábějí z recyklovatelných materiálů, proto je třídění natolik důležité. Pár kousků lze ale využít i v domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru prodlužovacího kabelu je nezbytné vzít v úvahu několik faktorů
Zdroj obrázku: Freepik

Namísto běžného květináče

Velkým benefitem PET lahví je jejich univerzální použití, navíc mají různý objem, proto se hodí na předpěstování sazeniček menší půllitrové lahve a pro běžné pěstování pokojových rostlin zase větší nádoby o objemu 1,5 nebo 2 litry. Existují dokonce i třílitrové nebo pětilitrové kanystry, ze kterých lze vytvořit nádoby na pěstování rajčat, okurek nebo jiné zeleniny. A jak květník zhotovit? Postačuje ostrým nožem nebo nůžkami odříznout vrchní část a je hotovo. Výšku ode dna je potřeba upravit s ohledem na zamýšlené rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách pomůže vyčistit písek, jedlá soda nebo stelivo

Truhlíky na pelargonie

Potřebujete několik truhlíků na muškáty? I v tomto případě se vyplatí sáhnout po petce. Láhev se položí a nožem se vyřízne obdélníkový otvor, opět s ohledem na pěstované rostliny. Do nádoby se vsype substrát a zasadí se rostlinky. Tento druh květníku se může používat samostatně nebo vložit do okrasného obalu nebo připraveného dřevěného bednění, může se také obložit okrasnými kamínky, tímto způsobem se též zajistí proti převržení.

Zdroj: https://housing.com/news/diy-plastic-bottle-planters-for-modern-homes/
Přidat na Seznam.cz