Prát na vysoké teploty se letos prodraží. Snížení teploty potěší peněženku i přírodu

Prát na vysoké teploty se letos prodraží. Snížení teploty potěší peněženku i přírodu

Vyvařovat na 95 stupňů Celsia a prát různé druhy prádla na 60 stupňů Celsia? Inflace a ceny energií atakují výšiny, proto je čas snížit náklady na chod domácnosti. Jednou z možností je upravit způsoby praní. Docílit čistého prádla lze i nižšími teplotami, které uspoří nemalé finance v rodinném rozpočtu. A co víc, tímto způsobem se šetří i životní prostředí.

Teploty nad 40 °C značí vyšší náklady

95, 60 nebo 40. To jsou hodnoty teploty, na které spotřebitelé nejčastěji perou ložní prádlo, koupelnový textil nebo oblečení. Většina lidí má pocit, že při praní na méně než 40 stupňů Celsia se tkaniny nevyperou dostatečně nebo zůstanou ve vláknech nečistoty nebo různé patogeny. A prát na 30 stupňů Celsia? Mnohé překvapí, že už pouhých deset stupňů rozdílu v teplotách při praní může znamenat až dvojnásobnou spotřebu elektrické energie. Taková diference má vliv na účty i na zatížení životního prostředí. Prát lze navíc pomocí pokrokových automatických praček nejen na 30 stupňů Celsia, ale dokonce na 20 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice provoní den i našim rostlinám. Vypořádá se se škůdci i plísní v substrátu
Zdroj obrázku: Freepik

Programy nad 90 stupňů Celsia? Výjimečně!

Za jakých okolností tedy prát na vysoké teploty? 90 stupňů je jistotou při vyvařování použitých textilních plen nebo při praní ložního prádla a koupelnového textilu, když je některý ze členů rodiny nemocný. Tento postup se doporučuje při nákaze covidem-19, případně jinými virovými a infekčními onemocněními. Ostatní druhy prádla je možné bez obav prát při nižších teplotách bez obav, že by se prádlo dostatečně nevyčistilo a nezbavilo mikrobů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvíce riziková elektrická zařízení v domácnosti, která mohou způsobit požár

Kolik lze praním ušetřit

Důležité je prát při dostatečné naplněnosti, nedoporučuje se buben prát poloprázdný, ale ani přeplňovat, což může mít vliv na spotřebu. Podle různých výzkumů se praním může ušetřit až polovina nákladů na elektřinu a vodu. Snížení teploty o dvacet stupňů vede asi k padesátiprocentní úspoře, což je v době vysokých cen zásadní položka, díky které se sníží celkové měsíční účty za elektřinu. A nejen elektřina, snížení teploty vede též k úspoře vody, což ocení nejen spotřebitelé, ale hlavně příroda.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/money/18229830/exact-temperature-washing-machine-save-money-clean-clothes/
Přidat na Seznam.cz