Je krásnou dekorací i čističkou vzduchu: po šálku kávy poroste dracéna jako o závod

Je krásnou dekorací i čističkou vzduchu: po šálku kávy poroste dracéna jako o závod

Dracény jsou jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin, kterých si pěstitelé cení nejen pro estetickou hodnotu, ale i pro schopnost čistit vzduch. Aby dracéna rostla zdravě a plnila svou funkci, potřebuje vhodné podmínky a pravidelné hnojení. Hnojivo na bázi kávové sedliny ji za pár týdnů promění k nepoznání.

Dracény zatočí s formaldehydem

Dracéna patří do čeledi chřestovitých, která čítá asi 188 druhů rostlin. Vyskytují se především v subtropických a tropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie, ale také na Kanárských ostrovech. Dracény byly už ve středověku vnímány jako jedinečné rostliny, které byly zdrojem tzv. dračí krve a používaly se pro lékařské a rituální účely.

Mohlo by vás zajímat:  Rekonstrukce bytu je velkou výzvou. Dobrý plán předejde zbytečným komplikacím

Dnes jsou dracény druhým nejoblíbenějším druhem pokojových rostlin v Evropě – jsou ceněné pro své estetické kvality a schopnost neutralizovat škodliviny. Dracény totiž filtrují vzduch a absorbují škodlivé látky, jako je například formaldehyd, který ohrožuje lidské zdraví, ukládá se v průduškách a dráždí sliznice dýchacích cest. Tato sloučenina nepříznivě ovlivňuje spojivky, způsobuje pálení a slzení očí a sucho v krku, rýmu a kašel. Najdeme ji v nábytku, kosmetice i kobercích.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak dracénu pěstovat?

Dracéna je nenáročná rostlina, ale miluje teplo a nesnáší teploty pod 15 °C. Vyhovuje jí stanoviště s rozptýleným světlem a občasné rosení, ačkoliv dobře snáší i suchý vzduch. Zálivka by měla být zejména na podzim a v zimě střídmá. Nikdy ji nenechte stát ve vodě, jinak by mohlo dojít k hnilobě a rozkladu kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus je nejkrásnější zimní dekorací. Stačí však malá chyba a přijde o krásné květy

Na jaře a v létě potřebuje dracéna přihnojit. Jedním ze způsobů je použití hnojiva z kávové sedliny. Pro jeho přípravu stačí rozpustit lžíci sedliny v litru vody a směsí dracénu zalít. Toto hnojivo je bohaté na dusík, draslík, fosfor, hořčík a železo, což jsou prvky nezbytné pro správný růst rostlin. Rostlina rychleji poroste a její listy získají intenzivní zelenou barvu.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/are-coffee-grounds-good-for-plants
Přidat na Seznam.cz