Praní šetrné k přírodě i prádlu samotnému: Domácí prací prostředek je tou nejlepší volbou

Praní šetrné k přírodě i prádlu samotnému: Domácí prací prostředek je tou nejlepší volbou

Příprava vlastního pracího prostředku pro domácnost je snadným krokem směrem k udržitelnějšímu životu. Navíc se připravuje velmi snadno. Proč je praní s přírodním prostředkem lepší? Ty běžné jsou plné chemikálií, jako jsou sírany, vonné látky, fenoly atd. Mnoho značek obsahuje benzínové destiláty, o nichž se říká, že jsou karcinogenní a způsobují plicní onemocnění. Proto se vyplatí vsadit na přírodní produkty.

Jak postupovat?

Příprava přírodního pracího prostředku je snadná a netrvá příliš dlouho. Potřebujete pouze tři základní přísady, ze kterých můžete vytvořit prací prostředek.

Hodit se vám bude:

  • soda na praní,
  • borax,
  • tyčinky přírodního mýdla.

Pro osvěžení oblečení můžete také přidat několik polévkových lžic jedlé sody.

Jak na to?

Tyčinku mýdla rozmačkejte nebo promíchejte v kuchyňském robotu, dokud nebude vločkovité konzistence. Použijte jakékoli mýdlo, které máte doma. Ve velké míse smíchejte dva díly sody, dva díly boraxu a jeden díl strouhaného mýdla. Směs skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Na jedno praní použijte 1/8 až 1/4 šálku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Preferujete raději tekutý prací prostředek?

Jednu kostku mýdla rozetřete na vločky. Dejte je do rendlíku a podlijte 2 litry vody. Poté začněte postupně zahřívat za stálého míchání, dokud se mýdlo úplně nerozpustí. Nalijte 18 litrů velmi teplé vody z vodovodu do 20litrového kbelíku a přidejte 2 šálky boraxu a 2 šálky prací sody a míchejte, dokud se zcela nerozpustí.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí tři ingredience a vznikne domácí prací prášek za pár korun, který si poradí s většinou skvrn

Nalijte mýdlový roztok z rendlíku do kbelíku a dobře promíchejte. Zakryjte a nechte přes noc odstát. Druhý den promíchejte, dokud se ingredience rovnoměrně nespojí a nalijte do lahve, která se dá pevně uzavřít. Na jedno praní použijte 1/2 až 1 šálek.

Ekologické praní

Tento způsob praní je šetrný nejen k přírodě, ale také k vaší peněžence a vašemu oblečení. Pokud budete používat pravidelně tento způsob praní, bude vaše prádlo nejen hygienicky čisté, ale také si zachová svůj tvar i barvu.

Přidat na Seznam.cz