Mýty okolo teflonu vzbuzují zbytečné obavy. Vědci uvádí jeho škodlivost na pravou míru

Mýty okolo teflonu vzbuzují zbytečné obavy. Vědci uvádí jeho škodlivost na pravou míru

Teflon a výrobky z něj jsou mnohými považovány za nebezpečné. Existuje kolem tohoto materiálu tolik mýtů, že je na čase si na ně posvítit. Teflonové výrobky mají mezi zákazníky také spoustu oblíbenců, protože mají skvělé vlastnosti. Lidé, kteří se více zajímají o životní prostředí, ale poukazují na fakt, že je to plast a ten má mnoho škodlivých účinků.

Kde se vůbec teflon vzal?

Teflon je materiál, který byl objeven pouze náhodou. Inženýr Roy Plunkett prováděl experiment s chladivem, v jehož důsledku syntetizoval polytetrafluorethylen. A tím vznikl dnešní teflon, který se rychle ujal ve zbrojním průmyslu. Povrchy, které byly ošetřené teflonem, odolávaly poškrábání, korozi i mechanickému poškození. Teflon ale našel uplatnění také jinde a rychle se rozšířil také mezi výrobky do kuchyně.

Mohlo by vás zajímat:  Vyberte pro svého mazlíčka bezpečnou a pohodlnou přepravku

Teflonové pánve patří mezi oblíbené nádobí zejména proto, že se nemusí použít tuk a lze na nich zdravěji smažit. Jsou proto jasnou volbou těch, kteří se rozhodli zhubnout. Teflon je odolný vůči chemickým látkám a vysokým teplotám. Můžete ho navíc dát do myčky nádobí a patří mezi nehořlavé materiály.

Zdroj obrázku: Freepik

Teflon má sedmkrát delší životnost než keramika

Jeho vlastnosti lidé stále dokážou ocenit. Teflon se navíc snadno čistí, nemusíte ztrácet cenný čas drhnutím pánví. A jestli existují škodlivé účinky teflonu? Určitě nějaké budou, ale neobjevil se zatím žádný konkrétní případ, který by to dokazoval. Někteří vědci ale varují před používáním teflonového nádobí. Některé z látek, které se k jeho výrobě používají, mohou být toxické.

Mohlo by vás zajímat:  Jednorázové plasty zatěžují planetu i naše zdraví. Nahradit je lze snadno, stačí jen chtít

Většina vědců ale uvádí, že teflon je zcela neškodný. Neexistují žádné případy otravy, tento materiál získal popularitu na celém světě a díky svým vlastnostem bude oblíbený ještě několik desítek let. Nevěřte mýtům, které si někde přečtěte, a raději si sami vyzkoušejte teflonové nádobí, které vám umožní zdravěji vařit a při jeho mytí nebudete ztrácet drahocenný čas.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/nonstick-cookware-safety
Přidat na Seznam.cz