Pračka se snadno zanese nečistotami, plísní nebo vodním kamenem. Stejně snadno lze ale vyčistit
Pračka je spotřebič, který ve své domácnosti používáme prakticky denně. Jenže jako další přístroje vyžaduje pravidelnou údržbu. Pračka při svojí činnosti zachycuje chemické prací prostředky, špínu, bahno a prach, které ji pochopitelně zanášejí. Na čištění pračky existuje celá řada chemických prostředků. My vám ale přinášíme tipy na přírodní, levné metody.
Zbavte se vodního kamene
Vodní kámen pronásleduje veškerá domácí zařízení, která přichází do styku s vodou. Zejména v případě tvrdé vody dochází k častému usazování vodního kamene, který ucpává trubky a poškozuje povrch zařízení.
Vodního kamene v pračce se zbavíte podobně jako například v rychlovarné konvici. Do nádobky na prací prášek nalijte 2 hrníčky octa nebo třetinu hrníčku kyseliny citronové. Následně zapněte program s nejvyšší teplotou a nechte ho proběhnout. Ocet nebo kyselina octová odstraní usazený vodní kámen v nádržce na prášek, bubnu pračky i odpadním potrubí.
Pryč s plísněmi
Plísně se nejčastěji usazují kolem těsnění a v nádržkách na prací prášek. Zbavíte se jich velmi snadno. Smíchejte prášek do pečiva s vodou a vytvořte jemnou pastu. Tou potřete všechna zasažená těsnění a necháte působit několik minut. Po uplynutí zhruba deseti minut otřete těsnění vlhkým hadříkem a následně otřete do sucha jemnou suchou utěrkou.
Podobně se zbavíte plísně i v nádržce na prací prášek. Zde doporučujeme pravidelnou kontrolu, zda se v nádržce nedrží vlhkost a její případné vysoušení. Jak víte, plísním se nejlépe daří ve vlhkém prostředí a pravidelným vysoušením se jich zbavíte bez dalších zásahů.
Filtr opláchněte vodou
Filtr najdete ve spodní části pračky. Nejčastěji je kulatý a pro jeho vyčištění je nutné ho z pračky odšroubovat. Jeho čištění je ale snadné. Vlasy, zbytky pracích prášků a oblečení omyjte proudem vlažné vody. Usazeniny odstraníte pomocí octa nebo kyseliny citronové.