Vacuum Cleaner 657719 1280

Prach je věčný, ale s několika zásadami ho lze snížit na minimum

Prach je nejen nevzhledný, ale také škodlivý vůči zdraví. Mnoho hospodyněk by se jej jednou pro vždy rádo zbavilo. Jenže to nepůjde bez patřičného postupu. Dávejte si také pozor na určité chyby, kterými si přiděláváte práci navíc. Jak efektivně minimalizovat výskyt prachu v domácnosti?

Každý den vysávejte

Nejedná se o nejoblíbenější činnost, ale abyste zabránili usazování prachu v domácnosti, měli byste každý den vysávat. Na podlaze se povaluje prach stejně jako v kobercích, a pokud každý den nevysajete, prach budete rozmetat po okolí a za pár dnů bude vaše obývací stěna zanesena tolik, jako byste kdo ví jak dlouho neuklízeli. Nezapomínejte pravidelně měnit sáček ve vysavači a nejlépe si pořiďte ty s HEPA filtrem.

Mohlo by vás zajímat:  Škrábance na nábytku jde jednoduše zamaskovat čajem nebo pastelkami

Dostatečně větrejte

Pokud je to u vás v domácnosti takzvaně jako v katakombách, tedy nevětráte, prach se bude rychleji usazovat. Doporučujeme větrání provádět několikrát denně. Pokud to jde, v létě nechte větrat třeba celý den. V zimě alespoň jednou denně, a to pořádně. Pokud máte klimatizaci, i tu pravidelně čistěte, usazuje se v ní velké množství prachu. A jakmile ji zapnete, všechen prach se vám vyvalí do prostoru.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vyberte správný čisticí prostředek

Pokud použijete hadřík z mikrovlákna, spolehlivě setřete veškerý prach. Musí ale být mokrý a namočený ve správném antistatickém činidlu, které zabrání velkému usazování prachu. Můžete si ho vyrobit i doma. A to tak, že smícháte sklenici vody a čtvrt šálku octa, dvě lžíce olivového oleje a deset kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Do úklidu jedině s dobrou náladou a systematičností. Nakonec se na něj budete těšit

Na pořadí a předmětech záleží

Jakmile se rozhodnete začít utírat prach, začněte od nejvyšších míst v pokoji. Jako poslední důkladně umyjte podlahu. Nezapomínejte ani na závěsy a koberce, známé lapače prachu. To stejné platí i u přehozů na postel. Textilie pravidelně a často perte a nejlépe usušte v sušičce. Květiny sprchujte ve vaně a omezte zbytečnosti, jako různé maličkosti rozmístěné všude po bytě.

Zdroj: https://www.merrymaids.com/cleaning-tips/quick-tips/how-to-reduce-dust-in-home/
Přidat na Seznam.cz